Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

Desítky mrtvých, tisíce lidí odříznutých od zbytku světa: Japonsko pustoší obří záplavy

Autor: ČTK - 
8. července 2020
10:03

Prudký a vytrvalý déšť, který už přinesl do jižního Japonska smrtící povodně, se ve středu přesouvá na severovýchod, kde zasáhl velké části hlavního japonského ostrova Honšú. Déšť rozvodnil řeky, způsobil sesuvy půdy a zničil řadu domů a silnic. Bilance několikadenních povodní vystoupila na 58 mrtvých, dalších 14 lidí se stále pohřešuje, informovala agentura AP.

Povodně a sesuvy půdy odřízly části hlavní silnice spojující města Kamikoči a Macumoto; dvě hlavní turistické destinace v prefektuře Nagano na ostrově Honšú. Stovky obyvatel i návštěvníků byly odříznuty od světa, ale záchranáři je evakuovali do bezpečí. V sousední prefektuře Gifu uvěznila voda stovky dalších lidí ve městech Gero a Ontake, známých svými horkými prameny.

Nejhůře zasaženou zůstává prefektura Kumamoto na ostrově Kjúšú, odkud je většina obětí. Do záchranných prací se po celé zemi zapojily desítky tisíc vojáků, policistů a příslušníků dalších záchranných složek. Jejich práci komplikuje vytrvalý déšť, záplavy, sesuvy a poškozené komunikace.

Japonsku pravidelně hrozí vytrvalé deště začátkem léta, kdy nad zemí proudí vlhký a teplý vzduch z Východočínského moře. V červenci 2018 si prudké deště a povodně v jihozápadním Japonsku vyžádaly více než 200 obětí na životech, polovinu z nich ve městě Hirošima.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa