Svah se vzrostlými stromy se sesunul kvůli dešti a podmáčené půdě. Nebezpečné stromy hasiči odstranili v pondělí večer a energetici obnovili dodávku elektřiny do všech devíti domů, které o ni přišly kvůli stromům a větví spadlým do elektrického vedení. Zprůjezdněna byla i cesta.

„Několik vzrostlých stromů skončilo na nové sedlové střeše rodinného domku s hospodářskou částí a jejich větve hasiči opatrně odstraňovali z koše automobilového žebříku,“ popsal mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Další odstraňované stromy byly nebezpečně nakloněny v okolí domu. „Nejnáročnější bylo pro hasiče vyplést větve košatých stromů z napružených elektrických drátů,“ dodal.

Mohou si vzít to nejnutnější a čekat

„Rodina, na jejíž dům spadly stromy, se už mohla vrátit domů. Druhá rodina, jejíž dům je přímo vedle sesuvu, zatím zůstává v městské ubytovně,“ řekl Dušan Bartošák z odboru krizového řízení kopřivnické radnice. 

Podle něj jí geolog nedoporučil návrat. „Půda je hodně podmáčená. Geolog to nedoporučil do pátku. Lidé ale mohou do domu vejít a vzít si potřebné věci,“ doplnil.

Podmáčený svah strhl v neděli několik stromů a sloupy elektrického vedení. Se stabilizací svahu hasiči začali v pondělí okolo poledne. Nejprve museli pořezat stromy, které sesuv vyvrátil. Devět rodin bylo bez dodávek proudu. Pěti z nich je energetici obnovili v neděli, u zbývajících museli počkat na odstranění nebezpečných stromů.

VIDEO: Dramatické záběry hasičů z povodní v Olomouckém kraji.

Video
délka: 03:08.64

Dramatické záběry hasičů z povodní v Olomouckém kraji HZS Olomouckého kraje

Fotogalerie
18 fotografií