Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Červená zóna na německé mapě: Okres na severu kvůli jatkám zavedl zpět tvrdá opatření

Autor: ČTK - 
23. června 2020
12:30

Statisíce obyvatel německého okresu Gütersloh, který je kvůli problémům ve zdejších jatkách hlavním ohniskem koronaviru v Německu, čekají nejméně týden přísná karanténní opatření. Uzavřeny jsou už školy a školky, teď k nim přibyla i kina, muzea, divadla, bary, bazény či další vnitřní sportoviště. Znovu v platnosti je také omezení kontaktů na veřejnosti. Na tiskové konferenci v Düsseldorfu to dnes oznámil ministerský předseda nejlidnatější spolkové země Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet.

„Je to opatření přijaté z důvodu opatrnosti. Zrušíme ho tak rychle, jak jen to bude možné,“ ujistil občany Laschet, podle něhož je nutné zajistit, aby se nákaza nešířila mimo okruh zaměstnanců jatek firmy Tönnies. Mezi nimi dosavadní testy prokázaly 1553 nakažených. Mimo firmu je nakažených v okrese jen 24.

„Poprvé zavede celý okres v Německu znovu opatření, která platila v březnu,“ řekl Laschet. Mezi kroky, na nichž se dnes politici dohodli, patří třeba znovuzavedení kontaktních omezení. Na veřejnosti se nyní v okresu Gütersloh, který má zhruba 370 000 obyvatel, mohou setkávat maximálně dva lidé, kteří nejsou členy jedné domácnosti. Toto opatření, stejně jako uzavírky řady institucí, má platit do 30. června. Pokud to ale bude nutné, bude prodlouženo.

Už od minulého týdne jsou uzavřena postižená jatka, která jsou největší v Německu. V karanténě je kolem 7000 zaměstnanců podniku a členů jejich rodin. Je mezi nimi i řada zahraničních pracovníků z Rumunska, Bulharska a Polska. Dodržování karantény chce vláda v případě nutnosti prosadit za pomoci policie. V oblasti zároveň působí mobilní týmy, které mají lidem uzavřeným doma pomáhat.

Kterýkoliv občan okresu, který se bude chtít nechat otestovat na koronavirus, tak může bezplatně učinit. Cestovat mimo hranice okresu mohou všichni kromě nakažených, premiér Laschet od takových cest ale odrazuje. Zároveň varoval, aby teď na všech obyvatelích regionu neulpělo stigma. V Německu už byly zaznamenány případy, kdy občané z Güterslohu museli nedobrovolně ukončit dovolenou mimo tento okres, protože panovaly obavy z toho, že mohou být také infikováni.

Na zpracovatelskou firmu Tönnies se kvůli masivnímu rozšíření koronaviru snesla vlna kritiky. Ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska jí dnes vyčetl nedostatečnou spolupráci po propuknutí nákazy. Podmínky práce i ubytování v provozu ve městě Rheda-Wiedenbrück zase tvrdě kritizovala humanitární organizace Caritas. Zaměstnavatel podle ní pracovníky, z nichž má řada jen velmi nízké platy, s plným vědomím rizika poslal do „neštěstí“.

Šéf společnosti Clemens Tönnies slíbil nápravu. „Změníme tuto branži,“ nechal se slyšet. „Uklidit“ v ní přislíbil i ministr práce Hubertus Heil.

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi