Jan se postaral o obří skandál v Německu. Z nadějné firmy se „vypařilo“ přes 50 miliard

Autor: ČTK - 
23. června 2020
11:50

V Německu zadrželi bývalého šéfa finanční společnosti Wirecard Marcuse Brauna. Vyšetřovatelé ho podezírají, že nadhodnocoval příjmy a lhal o skutečném stavu firmy, aby ji zatraktivnil před investory, informují v úterý zahraniční tiskové agentury. Minulý týden vyšel najevo skandál, když se zjistilo, že ve firmě chybí asi 1,9 miliardy eur (přes 50 miliard korun). V pondělí společnost vyhodila provozního šéfa Jana Marsaleka.

Firma v pondělí přiznala, že účty, na kterých měla být uvedená částka, patrně vůbec neexistují. Auditoři z EY odmítli podepsat účetní závěrku firmy za loňský rok právě proto, že nemohli dohledat účty, na kterých mělo být oněch 1,9 miliardy eur.

Braun se nechal zadržet v pondělí večer a ještě v úterý by měl předstoupit před soudce, uvedla agentura Reuters. Soudce pak rozhodne, zda Braun bude nadále zadržován.

Funkce šéfa společnosti se Braun vzdal minulý týden, kdy vyšel skandál s chybějícími miliardami najevo. V pondělí firma vyhodila provozního ředitele Jana Marsaleka, který byl z řídícího týmu firmy odvolán už minulý týden. Marsalek měl podle agentury DPA na starosti každodenní chod firmy, včetně jejich aktivit v jihovýchodní Asii. Tam se zřejmě i podvod s penězi stal.

Firma nejprve tvrdila, že 1,9 miliardy eur mělo být na vázaných účtech u dvou bank na Filipínách. Dotčené finanční domy ale již uvedly, že Wirecard není jejich klientem a že dokumenty, které měly vklad peněz dokazovat, jsou padělky.

Účetní postupy čelily kritice už dřív

Společnost Wirecard byla v Německu považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb a její akcie byly zařazeny i do prestižního indexu frankfurtské burzy DAX. Už loni se ale začaly v britském listě Financial Times (FT) objevovat články, které zpochybňovaly účetní postupy firmy. Podnik to vždy odmítal, jeho akcie ale od té doby citelně klesly. Další propad se dostavil na současný skandál s chybějícími miliardami.

Milan Šmid ( 23. června 2020 12:50 )

NO A CO NĚMCI SI TO ZE SVÝCH VYCHODNÍCH KOLONII VEZMOU TO SNAD VÍ KAŽDÝ !!!! KAŽDA FABRIKA CO TU STOJI BY MĚLA TADY PLATIT DAŇ S OBRATU !!!!VŠICHNI BY TADY MĚLI MIT PLATY MAXIMÁLNĚ O 30% NIŠŠÍ JAK V JEJICH TOVÁRNÁCH U NICH A STEJNÉ PRACOVNÍ NORMY JAK MAJI U NICH !!!! JNAK BUDEME ASI JEJ JEJICH ČEŠTÍ MENĚCENNÍ NOVODOBI OTROCI KTEŘI PRO NĚ MAKAJI ZA HUBIČKU JAK BYLI PRO NE AFRIČANÉ NE ???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud