Tvrdá rána pro Trumpa: Exporadce může vydat paměti, rozhodl soud. Prezidenta nelíčí lichotivě

Autor: ČTK - 
20. června 2020
19:50

Federální soudce dnes rozhodl, že bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa John Bolton může vydat své paměti, informovala agentura AP. Bílý dům se vydání knihy, která podle úryvků zveřejněných médii Trumpa líčí ve značně nelichotivém světle, snažil zabránit, neboť prý obsahuje utajované informace.

Verdikt je Boltonovým vítězstvím v soudní při, v níž proti sobě stály argumenty týkající se svobody slova na straně jedné a národní bezpečnosti na straně druhé. AP již dříve uvedla, že rozhodnutí bude patrně určující pro podobu příštích právních bitev bývalých činitelů o vydání knih, jež veřejnosti zprostředkovávají vnitřní informace z vládní administrativy.

Napjatě očekávaná Boltonova kniha The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) má vyjít v úterý 23. června.

Bolton knihu přepracovával, obsahovala tajné informace

„Zatímco Boltonovo jednostranné jednání dává důvod k vážným obavám o národní bezpečnost, vláda nedokázala, že soudní zákaz (vydání knihy) zabrání nenapravitelné škodě,“ konstatoval v rozsudku soudce Royce Lamberth. „Bolton dal všanc národní bezpečnost Spojených států. Vystavil svou zemi újmě a sám sebe občanskoprávní - a potenciálně trestněprávní - odpovědnosti,“ napsal dále s tím, že nyní je již pozdě k vydání zákazu, když úryvky unikly do médií a kniha už v podstatě leží na pultech knihkupectví po celém světě.

Ministerstvo spravedlnosti tento týden požádalo federálního soudce o vydání předběžného rozhodnutí, které by Boltonovi zakázalo knihu zveřejnit. Vydání knihy se zpozdilo, protože Bolton musel z rukopisu vyřadit pasáže, jež podle vlády obsahovaly tajné informace. Neobdržel ale oficiální potvrzení o tom, že úspěšně završil kontrolní proces rukopisu s činiteli Bílého domu, kteří dohlížejí na to, aby kniha neobsahovala utajované informace.

Trump prý o pomoc při volbách žádal Čínu

Bolton v knize kromě jiného tvrdí, že Trump spojoval veškerá svá zahraničněpolitická rozhodnutí se snahou o znovuzvolení, které je pro něj důležitější než prosperita Spojených států. Zahraničním lídrům Trump podle Boltona sliboval protislužby za to, že přijmou kroky, které budou pozitivně vnímány americkými voliči. O pomoc se znovuzvolením v nadcházejících volbách žádal údajně i čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Kvůli podobnému jednání s ukrajinským protějškem přitom Trump čelil na přelomu roku ústavní žalobě, osvobodil ho však republikány ovládaný Senát. Podle exporadce při jednání s čínským státníkem nešlo ze strany šéfa Bílého domu o izolovaný incident, ale o součást „vzorce zásadně nepřijatelného chování, které podkopává samotnou legitimitu prezidentského úřadu“.

Trump, který zveřejněná tvrzení již dříve označil za lži, na twitteru uvedl, že verdikt je jeho „velkým soudním vítězstvím“. „Samozřejmě, že když už je kniha vytištěna a unikla k mnoha lidem a médiím, vysoce ctěný soudce nemohl dělat nic, aby tomu zabránil,“ napsal Trump. Bolton podle něj porušil zákon, za což „zaplatí vysokou cenu“.

Paměti kritizují republikáni i demokraté

Bolton si za knihu vysloužil silnou kritiku také od republikánů, kteří ho označují za zhrzeného zaprodance, jenž se Trumpovi mstí za to, že ho zbavil funkce. Exporadce však čelí i útokům od demokratů, kteří mu vyčítají, že se svými svědectvími nevystoupil v době projednávání ústavní žaloby, ale nechal si je pro knihu, za niž podle dostupných informací obdržel honorář ve výši 47,6 milionu korun.

Bolton skončil v pozici Trumpova poradce pro národní bezpečnost loni v září po 519 dnech ve funkci. Důvodem byly údajně neshody ohledně přístupu k Severní Koreji, Íránu, Afghánistánu či Rusku.

slafa ( 21. června 2020 00:06 )

Samozrejme bude hajit svoji pravdu,takze lzi na prodej a cim vetsi hlouposti tim budou demokrati spokojenejsi.

tomik007 ( 20. června 2020 22:57 )

Bolton sa snazi prodat svoju knihu cokotin...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud