Sobota 16. října 2021
Svátek slaví Havel, zítra Hedvika
Polojasno 12°C

Zemřela sestra zavražděného prezidenta Kennedyho. Jean (†92) unikla rodinné kletbě

Autor: ČTK - 
18. června 2020
22:25

Ve věku 92 let zemřela Jean Kenneyová Smithová, sestra zastřeleného amerického prezidenta Johna Kennedyho (vládl 1961-63), která zároveň byla jeho posledním žijícím sourozencem. Informovala o tom agentura Reuters.

Jean Kennedyová byla osmým z devíti dětí Josepha a Rose Kennedyových, mezi nimiž byli prezident John Kennedy či senátor Robert Kennedy. Podle její dcery Kym zemřela u sebe doma na newyorském Manhattanu.

Zemřela Jean Kennedyová, sestra prezidenta Kennedyho.  Na snímku zleva: Steve Smith, Pat Lawfordová, Jackie Onassisová, Jean Kennedyová Smithová, senátor Edward M. Kennedy, Kerry Kennedyová, dcera senátora Roberta F. Kennedyho, a Steve Smith mladší. Zemřela Jean Kennedyová, sestra prezidenta Kennedyho. Na snímku zleva: Steve Smith, Pat Lawfordová, Jackie Onassisová, Jean Kennedyová Smithová, senátor Edward M. Kennedy, Kerry Kennedyová, dcera senátora Roberta F. Kennedyho, a Steve Smith mladší. | ČTK/AP/Richard Drew

Jako bratři prorazila v politice

Narodila se 20. února 1928 a vystudovala angličtinu. Než se dostala k politice, vedla Kennedyová tichý život a věnovala se filantropii; udržovala se mimo pozornost, kterou přitahovalo její známé jméno. Do politiky se zapojila v roce 1960, kdy se podílela na prezidentské kampani svého bratra Johna.

V 90. letech byla americkou velvyslankyní v Irsku a sehrála klíčovou roli v mírovém procesu v Severním Irsku. Bývalý prezident Barack Obama jí v roce 2011 udělil medaili svobody, což je nejvyšší civilní vyznamenání ve Spojených státech.

Prokletí rodu Kennedyů

Kennedyová Smithová přežila několik svých sourozenců, kteří zemřeli tragicky. Její bratr Joseph zemřel v druhé světové válce v boji, její sestra Kathleen zahynula v roce 1948 při letecké nehodě. Na jejího bratra prezidenta byl spáchán atentát v roce 1963, její další bratr senátor Robert byl zastřelen v roce 1968. Její nejmladší bratr, rovněž někdejší senátor Edward zemřel na nádor na mozku v roce 2009. Tehdy zemřela i její sestra Eunice.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa