Policista zastřelil Afroameričana, zastání našel u Trumpa: „Nemůžete se takhle vzpouzet“

Autor: ČTK - 
18. června 2020
16:40

Americký prezident Donald Trump ve středu v televizním rozhovoru na stanici Fox News prohlásil, že se s policií v USA zachází nespravedlivě. Podle agentury AFP se přitom jeho slova dala vyložit jako obhajoba bělošského policisty Garretta Rolfeho, který minulý týden po krátké šarvátce zastřelil Afroameričana Brookse.

Stalo se tak 12. června v Atlantě. Američana tmavé pleti Raysharda Brookse zastřelil Rolfe po tom, co se vzepřel během zatýkání. Rolfe byl ve středu obviněn z vraždy.

Incident vypukl poté, co zřejmě podnapilý Brooks usnul v autě před restaurací rychlého občerstvení. Policisté se jej po provedení dechové zkoušky rozhodli zatknout za řízení vozidla v opilosti. Podezřelý se ale začal bránit zatčení, ukradl jednomu z policistů taser a dal se na útěk. Rolfe ho následně dvakrát střelil do zad a Brooks zraněním krátce nato podlehl.

V USA přitom několik týdnů pokračují masivní protesty proti policejní brutalitě a rasové nerovnosti, které zažehlo úmrtí černocha George Floyda po tvrdém zásahu bělošského policisty v Minneapolis. Brooksova smrt demonstracím na některých místech dodala na nové intenzitě.

„Je to strašná situace, ale nemůžete se bránit policistovi,“ řekl v televizi americký prezident. „Doufám, že bude souzen nestranně, protože s policií se v naší zemi zachází nespravedlivě,“ pokračoval. „Ale ještě jednou, nemůžete se takto vzpouzet policistovi. Dostali se do strašné potyčky a vidíte, jak to skončilo. Velmi špatné, velmi špatné,“ dodal Trump.

Místní státní zástupce Paul Howard přitom uvedl, že Rolfe se postřelenému Brooksovi, který podle lékařů rychle ztrácel krev, nesnažil nijak pomoci, a dokonce ho ležícího na zemi nakopl.

Trump v úterý podepsal dekret, který zakazuje používání škrtících chvatů při zatýkání s výjimkou situace, kdy je policista v ohrožení života. Představil také další reformy, které však zdaleka nedosahují požadavků demonstrantů. Rozsáhlejší legislativní návrhy představili republikáni a demokraté a bude se o nich diskutovat v příštích týdnech v Kongresu.

st.rec ( 19. června 2020 09:50 )

Zastřelil hlavně zločinně jednajícího opilce.TEČKA. Policie má mít jistý respekt.

Volencak ( 18. června 2020 19:07 )

Citroneli, přesně, jestli ten hajzl vytrhl policistovi taser a snažil se s ním policisty zasáhnout, co jiného měli dělat.

Citronel ( 18. června 2020 17:34 )

No přesně tak, je jedno, jestli je žlutej, nebo modrej, ale jak je černej, tak ten bude dělat problemy i při rutinní kontrole dokladů. Myslim, že kdyby se takhle vzpouzel i u nás, tak by se s ním taky nikdo ne.ral, ale snad by přežil, u policisty si jistý nejsem.´Co vidim zásahy policie ve světě, tak jen ta americká si umí poradit s agresivními a nevyzpytatelnými černochy, jinde ve světě jsou rádi že ten kontakt s černochem přežijí. Nejhůře si vedou policisté v Evropě, ty snad časem dostanou nařízeno, aby je přemlouvala s prosíkem na kolenou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud