Namol opilý „pravičák“ pomočil pomník policisty - hrdiny. Soud ho poslal za mříže

Autor: ČTK - 
15. června 2020
16:40

Za močení u pomníku policisty, který zemřel v roce 2017 při teroristickém útoku u britského parlamentu, dostal v pondělí 28letý muž trest 14 dní vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Fotografie s močícím mužem při sobotní demonstraci krajní pravice se šířila po sociálních sítích a vyvolala rozhořčené reakce.

Andrewa Bankse kdosi v sobotu vyfotil, jak močí u pomníčku Keitha Palmera. Osmačtyřicetiletého policistu 22. března 2017 ubodal terorista Khalid Masood, který předtím najel do lidí na Westminsterském mostě. Palmer byl jednou z pěti obětí atentátu. Masood byl britský konvertita k islámu s násilnickou minulostí.

Banks byl u Westminsterského paláce v sobotu se skupinou příznivců krajní pravice a fotbalových chuligánů, kteří se sešli s tím, že chtějí chránit londýnské pomníky. Předcházející sobotu sochu válečného premiéra Winstona Churchilla na Parlamentním náměstí poškodili účastníci demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí. Napsali na ni, že premiér „byl rasista“.

Johnson mluvil o „krajně pravicových gaunerech“

Banks v pondělí u soudu tvrdil, že byl natolik opilý, že neměl ani tušení, kde močí, a že neměl v úmyslu močit právě u pomníku zavražděného policisty. Řekl, že v noci z pátku na sobotu vypil 16 pint piva (18 půllitrů) a potom nešel spát.

Soudkyně Emma Arbuthnotová jeho vysvětlení přijala. „Ironií je, že spíše, než abyste nějaký pomník chránil, tak jste jeden skoro pomočil,“ uvedla. Bankse soudkyně poslala na 14 dní do vězení a nařídila mu zaplatit náklady řízení.

Premiér Boris Johnson v pondělí označil pravicové radikály a fotbalové chuligány, kteří se v sobotu střetli s policií a demonstranty z protirasistického tábora, za „krajně pravicové gaunery“ a „rváče“. Britská ministryně vnitra Priti Patelová už v neděli řekla, že zneuctění Palmerova pomníčku je „absolutně děsivé a hanebné“.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud