„Zůstaňte doma.“ Britové v boji s koronavirem otočili, Johnson mluvil jako Babiš

Autor: ČTK, kal - 
23. března 2020
22:55

Předcházelo tomu nejméně 335 mrtvých, ale ve Spojeném království přišel zvrat. Premiér Boris Johnson v projevu k občanům řekl, že koronavirová pandemie představuje největší ohrožení, jakému Británie čelí za uplynulé desítky let. Vzkázal lidem, aby zůstávali doma, a oznámil, že bude uzavřena většina obchodů kromě těch, které prodávají potraviny a jiné životně důležité zboží. Tedy podobně jako v Česku. Na veřejnosti bude povoleno se pohybovat maximálně po dvou s výjimkou lidí, kteří spolu sdílí domácnost.

„Koronavirus je největší hrozba, jaké tato země čelí za poslední desítky let, a tato země není sama. Po celém světě pozorujeme devastující dopad tohoto neviditelného zabijáka. Chci vás proto dnes informovat o nejnovějších krocích, které podnikneme v boji s nemocí, a o tom, jak můžete přispět,“ řekl Johnson.

Premiér zdůraznil, že bez celostátního úsilí nastane moment, kdy začne kolabovat zdravotnictví, bude nedostatek ventilátorů, nedostatek lůžek na jednotkách intenzivní péče a nedostatek lékařů a zdravotních sester. To samé podle něj platí i v dalších zemích. Johnson to uvedl v řeči, kdy měl ruce položené na stole - stejně jako český premiér Andrej Babiš (ANO).

Video „Zvládneme to, nebojte!“ Babiš v projevu o koronaviru děkoval i za šití roušek, kritizoval porušování karantény - Česká televize

„Jednoduše řečeno, pokud v jednu chvíli vážně onemocní příliš mnoho lidí, nebude státní zdravotní systém NHS schopen tomu čelit, což znamená, že zemře víc lidí, a to nejen na koronavirus, ale i na další nemoci,“ řekl Johnson. Doplnil, že je proto nutné šíření koronaviru zpomalit a zajistit, aby zdravotnictví nezkolabovalo.

„Od dnešní večera musím dát britskému lidu jasnou instrukci- musíte zůstat doma,“ zdůraznil premiér.

Britové si můžou vyrazit zaběhat si

Opatření má několik výjimek. Britové budou moci na nákup základních věcí jako jsou potraviny či léky, ale měli by chození do obchodu co nejvíce omezit. Budou moci jednou za den jít ven cvičit - a to například běhat, chodit či jezdit na kole. Pohybovat se mohou sami nebo s lidmi, s nimiž sdílí domácnost. Budou si rovněž moci dojít k lékaři a zajistit doprovod, v případech, kdy je to nutné. Budou moci cestovat do zaměstnání, ale pouze pokud nebude možné pracovat z domova.

Britský premiér poté občany vyzval, aby se nesetkávali s přáteli ani příbuznými, s nimiž nežijí. Měli by rovněž spíše než návštěvy obchodů upřednostnit dovoz. Policie bude nařízení v případě jejich porušování vymáhat, a to i pokutami, řekl Johnson.

V Británii tak budou uzavřeny veškeré obchody, které neprodávají životně důležité zboží. Zavřeny budou obchody s oblečením i elektronikou. Uzavřeny mají být i knihovny, dětská hřiště, venkovní posilovny a modlitebny.

Zákaz svateb i křtin

Zakázány budou veškeré společenské akce, včetně svateb a křtin. Na pohřby se nařízení nevztahuje. Otevřeny zůstanou parky, ale nebude v nich povoleno se shromažďovat ve skupinách.

Johnson zdůraznil, že taková opatření nechce zavádět žádná vláda, ale jsou nutná pro zdraví obyvatel. Jejich úspěšnost podle něj vláda vyhodnotí za tři týdny. Stát finančně pomůže podnikům a zaměstnancům, dodal.

Johnson zdůraznil, že se zpět do služby vrací 7500 zdravotníků. Británie zvyšuje zásoby zdravotnických pomůcek, zrychluje hledání možného léku a vývoje vakcíny a nakupuje miliony testovacích sad.

Johnson poděkoval všem, kteří v boji s koronavirem stojí v první linii. Vyzdvihl práci lékařů a sester, řidičů a zaměstnanců supermarketů.

„Zůstaňte doma, zachraňte životy“ 

„Koronavirus porazíme a porazíme ho spolu. Vyzývám vás proto, v tuto chvíli národní krize, zůstaňte doma, ochraňte naši NHS a zachraňte životy,“ uzavřel premiér.

Počet obětí koronaviru ve Spojeném království dnes stoupl o 54, mrtvých je dohromady 335. Počet potvrzených případů nákazy se dnes v zemi zvýšil na 6650. Britská vláda po počátečním váhání, kvůli kterému si vysloužila kritiku, v posledních dnech již zavedla přísná opatření proti šíření koronaviru. Nařídila mimo jiné uzavřít hospody, kluby, posilovny a další sportovní střediska. Ode dneška se v zemi snížil také počet pravidelných vlakových spojů.

zlodejska_sekta_ods ( 24. března 2020 00:59 )

velezrádce Blbobrexitů a celoživotní vylizovač blboruských řití rusácký imigrant Blbis Blbsonovič je totální magor

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud