Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno, déšť 22°C

„Nepřijatelné buranství!“ Příznivci krajní pravice se v Londýně tvrdě střetli s policií

Autor: ČTK, sova - 
13. června 2020
16:55

Sobotní demonstraci v centru Londýna, kterou svolali představitelé krajní pravice s údajným cílem ochránit památníky před vandaly, provázejí násilí a výtržnosti. Podle britských médií přišly do ulic u sídla britského parlamentu stovky lidí, přičemž po poledni začaly potyčky s příslušníky bezpečnostních složek, na které demonstranti mimo jiné házeli různé předměty. Britská ministryně vnitra Priti Patelová mluvila o „nepřijatelném buranství“. Později se objevily konfrontace mezi různými skupinami demonstrantů, které pokračovaly i po vyhlášení zákazu shromáždění.

Podle agentury Reuters bylo asi 100 lidí zapojeno do potyček na Trafalgarském náměstí, kde vzduchem létaly lahve a hořela pyrotechnika. Policisté předtím čelili davu také na ulici Whitehall lemované vládními budovami, reportér zpravodajské společnosti BBC zase zachytil výpad demonstrantů proti strážcům zákona na náměstí vedle parlamentu. Následně byly hlášeny nepokoje i z mostu Westminster Bridge, zatímco se policie snažila protest na Parliament Square odříznout od okolí.

Demonstraci krajní pravice v Londýně provázejí násilnosti (13. 6. 2020)Demonstraci krajní pravice v Londýně provázejí násilnosti (13. 6. 2020) | ČTK / AP / Victoria Jones

Deník Evening Standard uvádí, že dohromady přišlo asi 1000 přívrženců krajní pravice. Shromáždění bylo svolané v reakci na plánovanou demonstraci proti rasismu a policejní brutalitě. Organizátoři uváděli, že jejich cílem je zabránit ničení zdejších památníků poté, co minulý víkend někdo posprejoval sochu válečného britského premiéra Winstona Churchilla.

„Násilí proti našim policistům nebude tolerováno“

Aktivisté z druhého tábora nakonec svůj plánovaný pochod kvůli obavám ze střetů s pravicovými radikály zrušili, přesto se ale odpoledne v Londýně scházeli i stoupenci hnutí Black Lives Matter.

Demonstraci krajní pravice v Londýně provázejí násilnosti (13. 6. 2020)Demonstraci krajní pravice v Londýně provázejí násilnosti (13. 6. 2020) | Reuters

Jako nepřijatelné odsoudila násilnosti ve vládní čtvrti britská ministryně vnitra. „Násilí proti našim policistům nebude tolerováno,“ vzkázala Patelová na twitteru. Podotkla, že veřejné zdraví v Británii stále ohrožuje koronavirus, a demonstranty vyzvala, aby šli domů a zastavili jeho šíření.

Policie už dříve ohlásila, že někteří lidé si na shromáždění přinášejí zbraně. Úřady kvůli bezpečnostnímu riziku oznámily, že protesty musí skončit do 17:00 (18:00 SELČ), a že následně začnou účastníky zatýkat. Nepokoje se ale protáhly do večerních hodin, přičemž se novým ohniskem stala stanice Waterloo. Podle agentury Reuters se tam stoupenci krajně pravicového uskupení English Defence League střetli s policií i s "protidemonstranty".

„Je zjevné, že krajně pravicové skupiny vyvolávají v centru Londýna násilnosti a nepořádek,“ dodal londýnský starosta Sadiq Khan. Odkazoval při tom konkrétně na zprávu, podle níž protestující na policisty házeli i dýmovnice. „Nebudeme tolerovat útoky na naši policii a pachatelé pocítí plnou sílu zákona,“ napsal Khan.

Demostrace se stovkami i tisíci účastníků se konaly i mimo britskou metropoli. Média popisovala vypjaté konfrontace mezi davy opačně smýšlejících demonstrantů v Bristolu, Newscastlu i Brightonu, ovšem tamní akceprotesty se podle všeho obešly bez násilností. K vlně protestů, kterou odstartovalo zabití neozbrojeného černocha policií v americkém Minneapolisu, se dnes připojili také lidé v Readingu či Liverpoolu.

Další videa
Články odjinud