Koronavirus do Británie zavleklo nejméně 1300 lidí z evropských států, tvrdí studie

Autor: ČTK - 
12. června 2020
14:50

První případy koronaviru do Spojeného království přineslo nejméně 1300 nakažených, nikoliv jeden pacient nula. Většina infikovaných přitom přišla z jiných evropských zemí. Vyplývá to z nové studie Covid-19 Genomics UK Consortium (Cog-UK), informoval zpravodajský web BBC.

Vědci dospěli k závěru, že Čína, kde se koronavirus SARS-CoV-2 poprvé objevil koncem loňského roku, měla na propuknutí epidemie ve Spojeném království zanedbatelný dopad. Většina nakažených do země totiž přicestovala z jiných evropských států.

Vědci zkoumali genetický kód vzorků viru od 20 000 lidí, u nichž se nákaza potvrdila ve Spojeném království. Následně sestavili něco jako masivní rodokmen viru, který byl zkombinován s daty o předchozích cestách infikovaných mimo zemi. Cílem tohoto postupu bylo zjistit původ epidemie v Británii.

Závěrem studie je, že epidemii v Británii nespustil jediný pacient nula, ale nejméně 1356 zdrojů. V každém z těchto případů si někdo nemoc přinesl ze zahraničí, a ta se pak začala šířit.

„Překvapujícím a vzrušujícím závěrem je, že jsme zjistili, že epidemie ve Spojeném království propukla v důsledku velmi vysokého počtu oddělených importací,“ uvedl profesor Nick Loman z Birminghamské univerzity. „Nebyl to pacient nula,“ doplnil.

Z Číny jen promile případů

Přímo z Číny bylo do Spojeného království podle studie dovezeno méně než 0,1 procenta z prvních případů. Nejvíce nakažených naopak koncem února přicestovalo z Itálie, začátkem a v polovině března ze Španělska a v polovině až ke konci března z Francie.

„Velkým překvapením pro nás je, jak plynulý to byl proces, rychlost a zdroj nově přineseného viru se rapidně měnily v průběhu jen několika týdnů,“ uvedl profesor Oliver Pybus z Oxfordské univerzity.

Zároveň se koronavirus do Spojeného království podle studie dostal později, než se původně očekávalo. Podle závěrů vědců zhruba 80 procent z nových případů bylo do Spojeného království importováno mezi 28. únorem a 29. březnem, když se stále debatovalo o uzávěře. Následně začal počet případů dovezených z ciziny rychle klesat.

Nejstarší evidovaný případ ve studii pocházel ze začátku února, je však možné, že se v zemi nákaza objevila ještě dříve, ale tato analýza ji nedokázala zachytit.

Diskutovaný fotbalový zápas Liverpoolu a Atlética Madrid 11. března měl podle studie pravděpodobně zanedbatelný vliv na propuknutí koronaviru ve Spojeném království. Na zápas podle odhadů ze Španělska přiletělo asi 3000 fanoušků, v polovině března ale ze Španělska do Británie každý den létalo zhruba 20 000 lidí.

Každý z importovaných případů podle studie způsobil řetězový přenos, uzávěry a omezení shlukování lidí ale šíření výrazně zpomalily.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud