Loď Crew Dragon odstartovala do vesmíru. „Něco neuvěřitelného,“ říká Trump, Musk chce na Mars

Aktualizováno -
30. května 2020
22:01
Autor: ČTK, trm - 
30. května 2020
16:35

Americká vesmírná loď Crew Dragon úspěšně odstartovala do vesmíru. Z floridského Mysu Canaveral  odstartovala ve 21:22 středevropského času, namířeno má k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). V okolí byly sice bouřky, před startem se ale přesunuly dostatečně daleko. Na palubě letí dvojice astronautů Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Robert Behnken a Douglas Hurley. Dragon Crew, tejně jako nosnou raketu Falcon 9 vyvinula a provozuje soukromá společnost SpaceX. Tato firma, kterou založil miliardář a vizionář Elon Musk. Firma  se tak stála první soukromou společností, která dopravila posádku na oběžnou dráhu kolem Země. 

Let přímo v Kennedyho vesmírném středisku na floridském mysu Canaveral sledoval americký prezident Donald Trump, který podle agentury AFP označil start v režii společnosti SpaceX za „něco neuvěřitelného“.

Start Crew Dragonu byl původně plánován na středu, ale let zhatilo 17 minut před zážehem motorů nepříznivé počasí. Pokud nyní vše proběhne podle plánu, Crew Dragon u orbitálního komplexu zakotví o 19 hodin později, v neděli v 16:29 SELČ.

Start americké lodi Crew Dragon sledoval i prezident Donald Trump.Start americké lodi Crew Dragon sledoval i prezident Donald Trump. | Reuters

Dvě a půl minuty po startu se od nosiče Falcon 9 odpoutal první stupeň, který poté úspěšně přistál na prámu Of Course I Still Love You v Atlantickém oceánu. První stupně SpaceX využívá k opětovným startům.

Po odpojení prvního stupně převzal práci druhý raketový stupeň, od kterého se po zhruba šesti minutách loď odpoutala. Od tohoto okamžiku se o další let k ISS stará již výhradně loď Crew Dragon.

Video Americký návrat do vesmíru: U ISS poprvé zakotvila loď Crew Dragon s posádkou - Reuters

Od roku 2011 po skončení programu raketoplánů museli Američané využívat služeb ruských lodí a do vesmíru létat z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

Loď Crew Dragon letěla k ISS poprvé už loni v březnu, tehdy to ale bylo bez posádky. Na loňský první demonstrační let nyní navazuje druhý zkušební let, tentokrát s astronauty. Pokud bude vše úspěšné, získá Crew Dragon plné schválení NASA pro dopravu astronautů do vesmíru.

Společnost SpaceX již nyní připravuje novou loď nazvanou Starship, se kterou chce kolonizovat Mars. Kosmické plavidlo by mělo být schopné přepravit až stovku cestujících.

victor1 ( 1. června 2020 12:48 )

Sakra,to okolí Země je tak za***né satelity,že to je nemožné.A když spadnou trosky ruského satelitu někde v Austrálii,tak je toho plný net,ale že na Zemi prokazatelně padají trosky satelitů jiných,třeba Amíků,Číňanů a jiných,tak se nic neděje.Trochu se nedivím Rusákům,že jsou nasraní,když se proti nim vede celosvětová kampaň,které se bohužel účastníme i my.Ovšem,oni to přežijí,ale my v čele s pokálenými Amíky nemusíme.Rusáci nikdy válku nezačali,ale když byla,tak ji vždycky vyhráli.To se o Amících říci nedá.Jsou to totiž špatní vojáci.I v té poslední 2. sv. vinou velitelů zdechlo zbytečně mnoho mladých chlapů.O korejské válce a Vietnamu ani nemlu­vím,ne­píši­.Deba­kl.

victor1 ( 1. června 2020 12:19 )

Přesně tak.Celou Ameriku,ale radši mrvé,neboť ty swině i kdyby tam našly jen známky života,tak by proti nim válčily.

zirioges ( 31. května 2020 15:32 )

Taky první pilotované připojení k ISS bude v pohodě. Ale návrat k Zemi bude premiéra a přistávat budou muset jen na moři (pro přistání na pevnině není modul vybaven...)

brano34 ( 31. května 2020 14:39 )

E.Musk je sci-fi vědátor...
Prodej pozemků na Měsíci mají v USA ukončen. Prodej pozemků na Marsu se blíží

flesch2z ( 31. května 2020 14:21 )

Jo jo, to není jak ze studia, tentokrát je to fakt k neuvěření, obzvlášť když se to samotným amíkům povedlo hned napoprvé a to už v roce 2020.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud