Dvě přehrady se protrhly, narychlo evakuovali 10 000 lidí. Guvernérka o pohromě: „Nevídané“

Autor: ČTK - 
20. května 2020
13:49

Asi 10.000 obyvatel státu Michigan v USA muselo dočasně opustit domovy poté, co se po několikadenních silných deštích protrhly dvě tamní přehrady. Informoval o tom server BBC. Guvernérka Gretchen Whitmerová vyhlásila v nejhůře zasaženém okrese Midland nouzový stav a varovala, že město Midland by mohly zasáhnout největší záplavy v jeho historii.

„Něco takového jsme v okrese Midland dosud neviděli,“ řekla Whitmerová. „Procházet něčím takovým uprostřed globální pandemie je téměř nepředstavitelné,“ dodala. Meteorologové varují, že by se některá místa mohla ocitnout až pod téměř třemi metry vody.

V Michiganu se protrhly dvě přehrady, tisíce evakuovaných.V Michiganu se protrhly dvě přehrady, tisíce evakuovaných. | Reuters

Úřady proto nabádají občany z postižených oblastí, aby se přesunuli pokud možno ke známým v jiných částech státu. Pokud takovou možnost nemají, měli by využít nabízeného provizorního přístřeší. Tam však musí povinně nosit roušku a udržovat dostatečné rozestupy od ostatních, aby snížili riziko šíření koronaviru.

Americká meteorologická služba NWS varovala před „extrémně nebezpečnou a život ohrožující situací“, rozvodněná řeka Tittabawassee by podle ní měla kulminovat ve středu ráno místního času (po poledni SELČ).

Asi desetimilionový Michigan patří ke státům silně zasaženým pandemií covidu-19, tamní úřady evidují pozitivní nález na SARS-CoV-2 u více než 50.000 lidí, přičemž asi 5000 z nich už po komplikacích onemocnění zemřelo.

V Michiganu se protrhly dvě přehrady, tisíce evakuovaných.V Michiganu se protrhly dvě přehrady, tisíce evakuovaných. | ČTK/AP/Katy Kildeeová

Do státu má ve čtvrtek přijet prezident Donald Trump, který navštíví továrnu automobilky Ford, kde se nyní vyrábí plicní respirátory.

Demokratická guvernérka Whitmerová, jež v minulosti kritizovala reakci Trumpovy republikánské administrativy na rozmach nákazy v USA, není na událost oficiálně pozvána. Whitmerová je přitom podle médií jednou z kandidátek, již zvažuje pravděpodobný vyzyvatel Trumpa v listopadových volbách Joe Biden na post své viceprezidentky.

brano34 ( 21. května 2020 21:02 )

To je jako za trest, ve světě není vody, tak můžou exportovat...

gurke ( 20. května 2020 14:55 )

USA země neomezených možností 🐳

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud