Úterý 5. března 2024
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Oblačno 11°C

Bzučení včel nahradí traktory? Farmáři zkouší hmyz nahradit moderní technologií

Autor: ČTK - 
26. dubna 2020
10:40

V jihoizraelském Tel Aradu podobně jako jinde ubývá včelstev. Tamní pěstitelé se proto rozhodli vyzkoušet metodu schopnou opylovat plodiny mechanicky, napsala agentura Reuters. Bzučení včel v telaradském sadu mandloní nahradil traktor, který do korun kvetoucích stromů z malých trysek vypouští v přesně odměřených dávkách pylová zrna.

Běžně tuto činnost obstarává hmyz, hlavně včely. Vzhledem k intenzivnímu pěstování a používáním chemikálií, ale i kvůli klimatickým změnám jich ovšem ubývá na celém světě.

Většina úrody je přitom závislá na opylení. Znepokojeno je mnoho institucí včetně Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), která se snaží zamezit hladovění přibývající světové populace.

„Patnáct let zažíváme krizi, protože celosvětově chybí hmyz, který opyluje rostliny. Přicházíme o mnoho ovoce a vitaminů,“ varoval Eylam Ran z izraelské společnosti Edete, která se zabývá problémy kolem opylování. Podle něj je technologie vyvíjena jeho podnikem schopná zvyšovat opylování prováděné včelami, nebo je může i zcela nahradit.

Technologie kopíruje práci včel - na začátku je nutné z květin sebrat pyl, na konci ho dostat ke kvetoucím rostlinám, jež je třeba opylovat. Používají se k tomu senzory podobné těm, které jsou v automobilech bez řidiče.

Společnost Edete svou metodu zkouší v několika sadech v Izraeli a Austrálii. Uzavřela dohody také v USA. Její vedení doufá, že se bude technologie dále rozvíjet, na trhu by měla být k dostání v roce 2023.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Jirik-ta ( 26. dubna 2020 11:10 )

Proč traktory.? Jsem bió zemědělec. Zvládnu to s krav­kama(­kravič­kama).

Zobrazit celou diskusi