Sobota 23. října 2021
Svátek slaví Teodor, zítra Nina
Polojasno 11°C

Tisíce migrantů se tlačí do Řecka. Erdoganovo Turecko jim v tom nebrání

Autor: ČTK, tsv - 
1. března 2020
23:56

Řecko od soboty zamezilo tomu, aby hranici z Turecka překročilo téměř 10 000 migrantů. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na vládní zdroj. Na řecké ostrovy v Egejském moři - Lesbos, Chios a Samos - doplulo dnes ráno přes 500 migrantů, v pohotovosti je i Evropská pohraniční služba Frontex. Napětí poté, co Erdoganova země uvedla, že již nebude migrantům v tažení do Evropy bránit, pořádně houstne.

Proudy uprchlíků se k hranici Turecka s EU vydaly v reakci na čtvrteční konstatování vysoce postaveného tureckého činitele, že Ankara už jim nebude bránit v tom, aby hranice přešli. To v sobotu zopakoval i prezident Recep Tayyip Erdogan.

Podle odhadů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) ze sobotního večera k pozemní hranici Turecka a Řecka dorazilo kolem 13 000 utečenců. Dnes u hranice přibylo nejméně 2000 dalších uprchlíků, napsala agentura AFP.

Od 6:00 (5:00 SEČ) v sobotu do stejné hodiny v neděli ráno „bylo zabráněno 9972 nezákonným překročením hranice v oblasti Evros“, uvedly řecké úřady v tiskové zprávě.

Na ostrov Lesbos doplulo ráno na sedmi člunech přes 300 migrantů, dalších zhruba 150 utečenců se dostalo na Samos. Podle policie se k řeckým ostrovům v Egejském moři za 24 hodin dostalo přes pět set uprchlíků.

Provizorní domobrana i vojáci v akci

Skupiny obyvatel ostrova Lesbos ale na několika místech ve vylodění migrantům bránily. Informovala řecká tisková agentura ANA-MPA. Napětí roste i na pozemní řecko-turecké hranici, kam Athény dnes poslaly další vojáky. 

Athény posilují 200 kilometrů dlouhou pozemní hranici s Tureckem. „Pevně bráníme hranici Řecka a Evropy,“ řekl v rozhovoru s televizí Skai ministr obrany Alkiviadis Stefanis. Turecko migranty k přechodu hranic podle Řecka ponouká. „Nejenže jim (v přechodu) nebrání, ale dokonce jim v tom pomáhá,“ konstatoval Stefanis.

V noci bylo zatčeno 73 lidí, kteří se pokusili hranici překonat nelegálně. V sobotu bylo ze stejného důvodu zadrženo 66 Afghánců, z nichž 17 bylo odsouzeno ke třem a půl roku vězení za nezákonný vstup do země. Naposledy byl takto nějaký běženec odsouzen v roce 2014.

Obyvatelé řeckých ostrovů v Egejském moři v posledních týdnech demonstrovali proti řecké vládě, která chce postavit na ostrovech nové a větší tábory pro migranty. Místní chtějí, aby vláda přesunula většinu běženců na pevninu.

Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu dnes na twitteru napsal, že do 10:00 místního času (9:00 SEČ) překročilo hranici z turecké provincie Edirne, která hraničí s Řeckem a Bulharskem, 76 358 migrantů. Ani Sofia, ani Athény ale nepotvrdily tak mohutný proud běženců.

Evropa zažila v roce 2015 masovou migrační vlnu, kdy do EU dorazilo přes milion běženců, z toho na 860 000 přes Řecko. Příliv běženců touto trasou pomohla výrazně omezit dohoda EU s Tureckem. Ankara zpřísnila hraniční kontroly výměnou za finanční pomoc z Bruselu, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu Turecka do EU. Bezvízový styk zatím zaveden nebyl a ani vstupní jednání nepokročila.

Kazin ( 3. března 2020 09:58 )

Tady nemají co dělat. 👿Buď zpátky odkud došly nebo nabýt a pal. 👿

hadisko ( 2. března 2020 10:21 )

muslimská pakáž a spojenec!!!hruza EU jim nasra.o miliardu eur a turecký paša se chechtá! Merke­lová,­Mackro­n,ten s vámi vyjeb.l!! a scelou uni dementu,jelit.

tomik007 ( 2. března 2020 02:01 )

Hlavne ze si Erdogan zbalil tech 6 miliard euro od EU

Deneček ( 2. března 2020 00:57 )

Proč je neziskovky nevozí domů a nepomáhají jim tam budovat zázemí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa