Tisíce migrantů se tlačí do Řecka. Erdoganovo Turecko jim v tom nebrání
Řecko od soboty zamezilo tomu, aby hranici z Turecka překročilo téměř 10 000 migrantů. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na vládní zdroj. Na řecké ostrovy v Egejském moři - Lesbos, Chios a Samos - doplulo dnes ráno přes 500 migrantů, v pohotovosti je i Evropská pohraniční služba Frontex. Napětí poté, co Erdoganova země uvedla, že již nebude migrantům v tažení do Evropy bránit, pořádně houstne.
Proudy uprchlíků se k hranici Turecka s EU vydaly v reakci na čtvrteční konstatování vysoce postaveného tureckého činitele, že Ankara už jim nebude bránit v tom, aby hranice přešli. To v sobotu zopakoval i prezident Recep Tayyip Erdogan.
Podle odhadů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) ze sobotního večera k pozemní hranici Turecka a Řecka dorazilo kolem 13 000 utečenců. Dnes u hranice přibylo nejméně 2000 dalších uprchlíků, napsala agentura AFP.
Od 6:00 (5:00 SEČ) v sobotu do stejné hodiny v neděli ráno „bylo zabráněno 9972 nezákonným překročením hranice v oblasti Evros“, uvedly řecké úřady v tiskové zprávě.
Na ostrov Lesbos doplulo ráno na sedmi člunech přes 300 migrantů, dalších zhruba 150 utečenců se dostalo na Samos. Podle policie se k řeckým ostrovům v Egejském moři za 24 hodin dostalo přes pět set uprchlíků.
Provizorní domobrana i vojáci v akci
Skupiny obyvatel ostrova Lesbos ale na několika místech ve vylodění migrantům bránily. Informovala řecká tisková agentura ANA-MPA. Napětí roste i na pozemní řecko-turecké hranici, kam Athény dnes poslaly další vojáky.
Athény posilují 200 kilometrů dlouhou pozemní hranici s Tureckem. „Pevně bráníme hranici Řecka a Evropy,“ řekl v rozhovoru s televizí Skai ministr obrany Alkiviadis Stefanis. Turecko migranty k přechodu hranic podle Řecka ponouká. „Nejenže jim (v přechodu) nebrání, ale dokonce jim v tom pomáhá,“ konstatoval Stefanis.
V noci bylo zatčeno 73 lidí, kteří se pokusili hranici překonat nelegálně. V sobotu bylo ze stejného důvodu zadrženo 66 Afghánců, z nichž 17 bylo odsouzeno ke třem a půl roku vězení za nezákonný vstup do země. Naposledy byl takto nějaký běženec odsouzen v roce 2014.
Obyvatelé řeckých ostrovů v Egejském moři v posledních týdnech demonstrovali proti řecké vládě, která chce postavit na ostrovech nové a větší tábory pro migranty. Místní chtějí, aby vláda přesunula většinu běženců na pevninu.
Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu dnes na twitteru napsal, že do 10:00 místního času (9:00 SEČ) překročilo hranici z turecké provincie Edirne, která hraničí s Řeckem a Bulharskem, 76 358 migrantů. Ani Sofia, ani Athény ale nepotvrdily tak mohutný proud běženců.
Evropa zažila v roce 2015 masovou migrační vlnu, kdy do EU dorazilo přes milion běženců, z toho na 860 000 přes Řecko. Příliv běženců touto trasou pomohla výrazně omezit dohoda EU s Tureckem. Ankara zpřísnila hraniční kontroly výměnou za finanční pomoc z Bruselu, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu Turecka do EU. Bezvízový styk zatím zaveden nebyl a ani vstupní jednání nepokročila.
Tady nemají co dělat. 👿Buď zpátky odkud došly nebo nabýt a pal. 👿