Řekové protestují proti novým zařízením pro migranty: Desítky zraněných

Autor: ČTK - 
27. února 2020
17:40

Demonstranti na řeckých ostrovech Lesbos a Chios dnes již čtvrtý den po sobě protestovali proti budování nových středisek pro migranty. Na Lesbu zůstaly podle agentury AP uzavřeny obchody i úřady. Ostrovy v Egejském moři se již několik let potýkají s náporem běženců. Ve středu protestující házeli na policisty kameny a policie odpověděla slzným plynem, střety si vyžádaly přes 60 zraněných. Starostové z ostrovů Lesbos, Chios a Samos mají dnes v Aténách o situaci jednat s premiérem Kyriakosem Mitsotakisem.

Nová střediska pro migranty, která by měla podle předpokladu vlády fungovat už v létě, mají nahradit nynější přeplněné tábory. V nich a jejich okolí žije mnohonásobně více migrantů, než je kapacita těchto zařízení, a Řecko je proto za ně dlouhodobě kritizováno.

Rozsáhlé protesty v Řecku.Rozsáhlé protesty v Řecku. | Reuters

Místní: Migranti tu kradou

Nové tábory mají být větší, což se nelíbí místním obyvatelům, kteří očekávali, že vláda většinu běženců přemístí na pevninu. Někteří obyvatelé ostrovů si podle serveru Greek Reporter stěžují i na to, že někteří migranti jim například kradou ovce, kuřata či ovoce nebo ničí olivovníky, z nichž si dělají oheň, aby se zahřáli. Kvůli přeplněným táborům totiž mnozí migranti žijí v okolí táborů a pouze ve stanech.

Nejvíce zraněných bylo při potyčkách na ostrově Lesbos, kde bylo zraněno 43 policistů a 10 protestujících. Další policisté byli zraněni na ostrově Chios, kde skupina demonstrantů vtrhla do hotelu, kde jsou ubytovaní řečtí policisté vyslaní na ostrov právě kvůli očekávaným protestům. Skupina mužů vnikla až do pokoje policistů, z nichž několik při potyčkách utrpělo lehká zranění.

Nová řecká vláda zaujala přísnější postoj k migraci. V parlamentu prosadila zákon, jenž má zrychlit azylová řízení a zjednodušit deportace migrantů bez nároku na azyl. Zákon platí od letošního ledna. Součástí plánu vlády jsou i větší uzavřená migrační centra na řeckých ostrovech, kvůli nimž hodlá kabinet v případě nutnosti i vyvlastňovat půdu. Podobná zařízení už existují na řecké pevnině a také tam chce vláda postavit další centra tohoto typu.

Řecko jako brána do Evropy

Řecko se loni opět stalo hlavní vstupní branou migrantů z Blízkého východu a Asie do Evropy, když na jeho ostrovy v Egejském moři dorazilo 59 600 běženců. Dalších 14 890 uprchlíků přešlo podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pozemní hranici z Turecka do Řecka.

iFender ( 29. února 2020 11:53 )

Rekum nez to vse dojde tak bude jiz pozde.Ze se nechaji svymi politiky obalamutit,je az zarazejici.Byl to chytry a bojovny narod.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud