Eutanazii schválili poslanci v Portugalsku. „Turistice za smrtí“ chtějí ale zabránit

Autor: ČTK, simao - 
20. února 2020
21:44

Zákony legalizující eutanazii a asistovanou sebevraždu u smrtelně nemocných pacientů schválil dnes parlament v Portugalsku v prvním čtení. Podle agentury AP se závěrečné hlasování očekává do začátku léta. Zda zákony vstoupí poté brzy v platnost, není ale jasné. Výhrady k nim totiž vyjádřil prezident, který má právo veta. Poslanci jej však mohou přehlasovat. Schvalování provázely protesty odpůrců eutanazie.

Předložené normy počítají s tím, že žádost pacienta o ukončení života budou muset podepsat dva lékaři. Jeden z nich bude muset být odborníkem na danou smrtelnou nemoc, druhý psychiatrem.

Žádost bude muset následně schválit odborná komise. Aby Portugalsko zabránilo „turistice za smrtí“, požadují schválené normy, aby žadatel měl portugalské občanství nebo trvalý pobyt v zemi.

Pětice návrhů a konečné hlasování v létě

Portugalský parlament – Shromáždění republiky – o legalizaci eutanazie hlasoval již v květnu 2018. Tehdy poslanci předložené návrhy zákonů odmítli.

Tentokrát poslanci debatovali o pěti podobných návrzích zákona, které legalizují eutanazii a asistovanou sebevraždu. Pohodlnou většinou nakonec schválili všech pět. Například zákon, který předložila vládní Socialistická strana (PS) premiéra Antónia Costy, podpořilo 127 poslanců, 86 jich bylo proti a deset se zdrželo. U ostatních norem byl poměr hlasů podobný.

Z pětice schválených návrhů budou muset poslanci vytvořit jediný text, o kterém následně budou znovu hlasovat. Závěrečné čtení se podle agentury AFP očekává do začátku léta.

Posvátný život, legální potraty

Zda zákon poté brzy vstoupí v platnost, není jasné. Prezident Marcelo Rebelo de Sousa, který jej musí podepsat, k němu již předem vyjádřil výhrady. Má sice právo normu vetovat, poslanci jej ale mohou přehlasovat.

Další prezidentovou možností, jak zákon aspoň na čas zablokovat, je požádat o jeho posouzení ústavní soud. Portugalská ústava označuje lidský život za „posvátný“. V jihoevropské zemi, kde se zhruba 80 procent obyvatel hlásí k římskokatolické víře, jsou nicméně od roku 2007 legální potraty.

Demonstranti s kříži

Před parlamentem dnes celý den protestovaly stovky odpůrců eutanazie. Na jednom z transparentů byl nápis „Eutanazie nekončí utrpení, ale život“. Lidé také skandovali „Ano životu“ a někteří drželi v rukou kříže.

Eutanazie, tedy možnost úmyslně usmrtit nevyléčitelně nemocného pacienta na jeho vlastní žádost za účelem zkrácení jeho utrpení, je ve většině zemí nezákonná.

V Evropě je legální jen v Belgii, Lucembursku a Nizozemsku. Některé země světa, například Švýcarsko, umožňují asistovanou sebevraždu, tedy sebevraždu vykonanou s pomocí jiné osoby. V České republice ani jedna z těchto možností legální není.

Babiš by raději věřil v zázrak

Dotazu na eutanazii přitom shodou okolností čelil ve středu v pořadu Ptám se, pane premiére i Andrej Babiš (ANO). K návrhu na její zavedení se kladně nestaví.

„Já bych stále doufal, že se stane zázrak, já bych se asi s tím nechtěl smířit, nikdy, já bych se nechtěl smířit, že by mi nějaký doktor řekl, že nějaký můj blízký člověk zemře, tak zkrátka bych to nechtěl a dělal bych vše pro to, aby zkrátka se to nestalo. Já bych stále věřil, že Pán Bůh bude spravedlivý a že se to nestane,“ uvedl na dotaz jednoho ze čtenářů Blesku.

rentierskej ( 20. února 2020 22:08 )

svět se již v PR*DEL obrátil.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud