Hejno lidožravých žraloků připlulo k břehům USA. Láká je „zdroj kvalitní potravy“

Autor: Darina Jíchová - 
12. února 2020
22:00

Pobřeží amerických států Severní a Jižní Karolíny se doslova hemží lidožravými žraloky. Podle monitorovací aplikace Shark Tracker na výzkumném webu Ocearch hojně připlouvají do oblasti. Nad jejich výskytem si láme hlavu mnoho vědců, domnívají se, že je do tamních vod láká „kvalitní zdroj potravy“. Jinak si totiž jejich shromažďování neumějí vysvětlit, další jedinci žraloka bílého, známého spíš pod přízviskem lidožravý, se při tom nacházejí až u Floridy, informoval list Daily Mail.

„Musí to být kombinace dobrého zdroje potravy a teploty místních vod,“ spekulují experti. U karolínského pobřeží se pohybují desítky predátorů o velikosti 2,5 až 4 metry a váze zhruba 453 kilogramů. Hromadit se zde začali minulý měsíc, většina z nich se splouvá do jednoho místa.

Na žraloky upozornilo i několik rybářů a dalších svědků. „Máme pár žraloků bílých v Mexickém zálivu a pak hejno u obou Karolín. Nic mezi. Čím to může být?“ diví se mořští biologové z Ocearchu na svém facebooku. Expertům z Ocearchu se v roce 2012 v rámci studie podařilo očipovat více než 100 žraloků, někteří dokonce dostali jméno. Sledování predátorů má podle vědců „odhalit záhady života lidožravých žraloků v severozápadním Atlantiku“.

Vědci: Láká je sem dobrá potrava a teplota vody

„157kilová samice Caper sem připlula 25. ledna, záhy se k ní připojil 527kilový samec Vimy, který připlul až z kanadského Lunenburgu,“ uvádí Ocearch. „Hlavní výhodou této oblasti je masa studené vody mezi Golfským proudem a pobřežím,“ vysvětlil mořský biolog a člen týmu Ocearch Bryan Franks.

„To je sem ve spojitosti se zdrojem kořisti, která migruje podél pobřeží, přilákalo nejpravděpodobněji,“ doplnil Franks. „Tohle je krása našeho výzkumu. Žraloci nám postupně ukazují všechno, co o nich ještě nevíme,“ přidal se další biolog a vědecký šéf Ocearch Bob Hueter. Experti ještě nedošli k jednotnému závěru, proč predátoři do regionu připluli.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud