USA zabily vůdce teroristů z al-Káidy v Jemenu: Vražedné drony opět v akci

Autor: ČTK, tsv - 
7. února 2020
11:58

Spojené státy během operace v Jemenu zabily vůdce tamní odnože teroristické sítě al-Káida Kásima Rimího. Informoval o tom americký prezident Donald Trump, který tím potvrdil předchozí spekulace o vůdcově smrti. Jemenští radikálové pod Rimího vedením se před několika dny přihlásili k prosincovému útoku na vojenskou základnu na Floridě, kde saúdskoarabský kadet zabil tři lidi.

Organizaci al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), kterou Rimí založil, USA považují za jednu z nejnebezpečnějších teroristických organizací na světě. Radikálové v minulosti ovládali velkou část území na jihu Jemenu, tamní armáda je však z větších měst vytlačila. Skupina se například přihlásila k masakru v redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo v Paříži.

Rimí se k al-Káidě přidal v 90. letech a pracoval i pro Usámu bin Ládina, poznamenává agentura AP.

Po vůdcově smrti jsou Spojené státy i jejich spojenci ve větším bezpečí, uvedl Bílý dům v prohlášení. „Budeme i nadále chránit americké občany tím, že vypátráme a zneškodníme teroristy, kteří nám chtějí ublížit,“ prohlásil americký prezident.

Armáda USA na konci ledna s pomocí bezpilotního letounu zaútočila na východě Jemenu na budovu, ve které se ukrývali radikální islamisté, a média od té doby spekulovala, že při tom o život přišel i právě vůdce AQAP. Trump navíc na twitteru tyto zprávy sdílel, oficiálně je ale potvrdil až dnes.

AQAP se 2. února přihlásila k útoku na vojenské základně ve floridské Pensacole, který se stal začátkem prosince loňského roku. Jedenadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání tehdy s pomocí krátké střelné zbraně usmrtil tři lidi a dalších osm zranil. Teroristická organizace ho označila za mučedníka a hrdinu.

Přehled lídrů zabitých Spojenými státy

Mezi příklady zabití lídrů organizací označovaných Spojenými státy za teroristické, při kterých Američané použili bezpilotní letouny, patří:

- 29. ledna 2008 – Při náletu bezpilotního letounu v pákistánském Severním Vazíristánu přišel o život Libyjec abú Lais Libí, hlavní spojka mezi Tálibánem a al-Káidou v Afghánistánu a velitel výcvikového tábora al-Káidy v Afghánistánu.

- 30. září 2011 – Při útoku amerického bezpilotního letounu byl v provincii Džauf asi 140 kilometrů východně od hlavního města Saná zabit jemenský radikální muslimský kazatel Anwar al-Awlaki, vůdce zahraničních operací jemenské al-Káidy na Arabském poloostrově (AQAP).

- 9. února 2012 – Při útoku amerického bezpilotního letounu ve městě Miranšáh v kmenovém území Severní Vazíristán v Pákistánu zahynul operační šéf teroristické sítě al-Káida v Pákistánu Badar Mansúr.

- 4. června 2012 – USA při náletu bezpilotního letounu na kmenových územích v Pákistánu zabily druhého muže al-Káidy abú Jahjá Libího.

- 10. září 2012 – Na východě Jemenu byl při útoku amerického bezpilotního letounu zabit Saúdský Arab Saíd Šihrí, který byl mužem číslo dvě teroristické sítě al-Káida na Arabském poloostrově.

- 1. září 2014 – Americký bezpilotní letoun zabil velitele somálských islamistických milic Šabába Ahmeda Abdiho Godaneho.

- 12. června 2015 – Při úderu bezpilotního letounu přišel v Jemenu o život vůdce místní odnože teroristické sítě al-Káida Násir Vahajší, který byl v čele AQAP od roku 2011.

- 12. listopadu 2015 – V syrské Rakce byl zabit při útoku amerického bezpilotního letadla „džihádista John“, britský islamista Mohammed Emwazi, který jako příslušník teroristického Islámského státu (IS) zavraždil v roce 2014 několik zahraničních rukojmí a syrských vládních vojáků.

- 4. února 2016 – Při útoku amerického bezpilotního letadla v Jemenu zahynul jeden z vůdců teroristické organizace al-Káida Džalál Bilajdí, známý také pod jménem abú Hamza Zindžibárí, který v AQAP řídil bojové operace.

- 3. ledna 2020 – Americká armáda při útoku bezpilotního letadla u letiště v Bagdádu zabila íránského generála a velitele elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního a několik dalších lidí včetně člena vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise. Solejmání, který byl Washingtonem zařazen na seznam teroristů, dohlížel na íránský jaderný program a byl považován za architekta strategie takzvaných zástupných válek.

- 7. února 2020 – Washington oznámil, že 29. ledna byl na východě Jemenu zabit pomocí amerického bezpilotního letounu vůdce tamní odnože teroristické sítě al-Káida Kásim Rimí, který velel AQAP od roku 2015 (od zabití Vahajšího).

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

1912 ( 8. února 2020 09:14 )

Nedají pokoj a nedají tito světoví zločinci ! Před desítkami let je podporovali a zbraně dodávali a vyzbrojovali !Vyvolávat jen konflikty aby mohli tyrto zločinci válčit a zůstávat a drancovat ropu i jiné nerosty

hradnihulvat ( 7. února 2020 16:26 )

Už delší dobu je naprosto jasné, že každý vůdce islámských teroristů bude dříve či později zabit a popraven. Ač USA nemám v oblibě, v tomhle jim fandím. Ty šmejdy je nutné zničit.

cesky_novinar ( 7. února 2020 15:16 )

používané drony jsou vysoce vyspělá technologická zařízení takže by bylo vhodnější je označovat a chytré, bystré, přesné, rychlé, a pod…. vražedné jsou tak leda prdy blbovárních tlustoprdek či Huliny Prdlovské nejnověji též žumpy

cesky_novinar ( 7. února 2020 15:08 )

drony se vzášejí případně létají, nejsou vražedné je vysoce ekonomické odprásknout parchanta dálkově řízenou střelou, než na něj poslat speciálně cvičené komando, odlapit jej, strčit do klece, vykrmovat jej jak prase a po mnoha letech soudních tahanic jen poslat na porážku za zrůdnosti, které napáchal

navíc, poprava parchanta není vražda blbovární patlale

zlymikes ( 7. února 2020 12:51 )

A pražská kavárna jásá nad hrdinstvím amerických boys. Ním to však připadá, že se USA ještě nezbavily návyku, kdy s coltem,ručnicí a vraždami si přivlastňovaly svá nynější území.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud