Katastrofický výbuch Vesuvu: Sopečné bahno a popel udělaly z mozků obětí sklo

Autor: Darina Jíchová - 
23. ledna 2020
19:08

Italská sopka Vesuv patří mezi nejznámější a nejnebezpečnější vulkány na světě, proslavila se masivní erupcí, ke které došlo v roce 79 našeho letopočtu. Při výbuchu byly zničeny Pompeje, Stabie, Herculaneum a další římská města. Archeologové dodnes odhalují zbytky starověkých měst a vědci se věnují analýzám mumifikovaných těl, jejich poslední objev dokazuje, že sopečný popel a bahno s kusy magmatu o teplotě 520 stupňů proměnily lidské mozky ve sklo, uvedl deník The Guardian.

Katastrofická erupce po sobě zanechala naprostou spoušť, experti pod nánosy ztuhlého sopečného popela a bahna, které města pokryly, objevili na 1800 těl, což je ale jen nepatrný zlomek obětí. Odhaduje se, že tehdy zemřelo na desítky tisíc lidí. Vědci nalezená těla podrobili různým testům, ty poslední odhalily přítomnost vitrifikované tkáně v lebce. Laicky řečeno vědci místo mozku našli kusy černého skla.

„V lebce jedné z obětí nalezené v Herculaneu byly kusy černého, lesklého materiálu. Jednalo se o zbytky mozkové tkáně, které transformovala obrovská teplota. Je neuvěřitelné, jak zachovaná je nalezená mozková tkáň, vitrifikace zřejmě zabránila rozkladu. Obvykle najdeme jen pěnu,“ uvedl forenzní antropolog z Neapolské univerzity a spoluautor studie Pier Paolo Petrone.

Vědci dodnes zkoumají těla obětí erupce sopky Vesuv.Vědci dodnes zkoumají těla obětí erupce sopky Vesuv. | Reuters

Místo mozku blýskavé sklo

„Je to vůbec poprvé, co se našly vitrifikované mozkové tkáně,“ dodal Petrone. Závěry vědců publikoval odborný časopis The New England Journal of Medicine. Experti zkoumali tělo asi pětadvacetiletého muže, jehož tělo bylo pod vrstvou vulkanického popela objeveno v 60. letech 20. století. Muž ležel na břiše na dřevěné posteli, což jasně nasvědčuje tomu, že v době erupce spal.

Zmíněná dřevěná postel se nacházela v malém pokoji při budově Collegia Augustalium, kde sídlil kult uctívající bývalého císaře Augusta. Obětí byl podle vědců jeden ze správců. Petrone a jeho kolegové se zabývali všemi oběťmi, které byly v této budově objeveny. „Při jedné z analýz jsem si všiml něčeho blýskavého v jeho lebce,“ sdělil reportérům deníku The Guardian.

Oběť zemřela okamžitě

„Tento materiál byl pouze v lebce této oběti, musely to být zbytky vitrifikované mozkové tkáně, samozřejmě ještě čekáme na potvrzení mých závěrů. Musíme mít naprostou jistotu,“ prohlásil antropolog. Uvnitř nalezených kousků experti našli proteiny typické pro mozkovou tkáň. Vědci připustili, že některé látky, které vzorky obsahovaly, mohou patřit zvířatům nebo rostlinám, nicméně „v pokoji, kde se nacházel, nic této podstaty objeveno nebylo“.

„Po analýze okolního dřeva jsme určili, že žár sopečného popela a plynů v oblasti dosahoval teploty 520 stupňů. Díky tomuto extrémnímu teplu se vznítil lidský tuk a vypařila se svalová tkáň,“ píší vědci ve své práci. „Oběť zemřela okamžitě, muže zabil pyroklastický proud – tedy směs sopečných plynů, popela, bahna, magmatu a kamenů, která zaplavila město,“ vysvětlil Petrone.

Petrone své tvrzení podložil tím, že lebka a další kosti oběti explodovaly a následně zuhelnatěly. V hrudníku našli houbovitou hmotu – pravděpodobně zbytky orgánů. Petrone podotkl, že známky vitrifikace nesou i některé kostní fragmenty nebo dřevo. 

Jediná záchrana před sopkou je útěk

„Jedinou možností, jak někdo mohl přežít katastrofální erupci Vesuvu v roce 79, byl útěk. I když se lidé ukryli v budovách, zabila je vysoká teplota popela, který sopka chrlila. Tento fakt by měl být varováním pro 3 miliony obyvatel nedaleké Neapole,“ zdůraznil Petrone a varoval, že Vesuv je činnou sopkou.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

jebuto ( 23. ledna 2020 23:44 )

Zase jeden blábol. Vidím tam lidskou lebku ale kde je ten skleněnej mozek? To si zase ti vědátorští darmožrouti dělají kozy aby se vidělo že se jako něco dělá. A stojí to miliony.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud