Obrovské kroupy zasypaly Austrálii. „Byla to hotová apokalypsa,“ říká svědek

Autor: ČTK, tsv - 
19. ledna 2020
12:39

Jen co si Austrálie oddychla, že ty nejhorší požáry má za sebou, se musí potýkat s dalším problémem. Změna počasí s sebou přinesla bouřkové mraky, ze kterých padají intenzivní lijáky. Australští meteorologové již varovali, že mohou nastat záplavy. Nedělní bouřka na východě Austrálie s sebou navíc přinesla masivní krupobití, padaly kusy ledu velké jako mandarinky. Přes 20 tisíc domácností přišlo o elektřinu.

Sdružení australských pojišťoven informovalo, že po krupobití dostalo přes 5000 pojistných hlášení. Přes 3000 se týkalo poničených vozidel - masivní kroupy ničily okénka i kapoty, některé vozy jsou kompletně nepojízdné. 

„Byla to hotová apokalypsa. Když ty kroupy padaly, tak narazily velmi silně a vzničily všechno, se jim dostalo do cesty. Auta musela zůstat stát na místě a řešilo se, jak je dostat pryč z dálnice,“ stěžoval si na twitteru Australan Mike Clayton. Jen společnosti, kde pracuje, bouře poničila přes 200 aut. 

Austrálie potřebuje obnovit cestovní ruch

Požáry vypukly v září. Od té doby zničily tisíce domů, sežehly území o rozloze větší než má Česká republika a připravily o život 29 lidí a miliony zvířat. Vlhké počasí nyní pomáhá situaci zklidnit. Australská vláda znepokojená snížením zájmu turistů o návštěvu země navíc oznámila balíček opatření, který by měl turistický ruch oživit.

Požáry sužovanou Austrálii překvapily obrovské kroupy. Přes 20 tisíc domácností zůstalo bez proudu (19. 1. 2020).Požáry sužovanou Austrálii překvapily obrovské kroupy. Přes 20 tisíc domácností zůstalo bez proudu (19. 1. 2020). | reprofoto Twitter

Z národního fondu určeného na pomoc při odstraňování následků požárů má podle premiéra Scotta Morrisona turistické odvětví získat 76 milionů australských dolarů (1,2 miliardy Kč). Šéf australské vlády v neděli opatření popsal jako „naléhavou injekci“ pro postižené firmy a řekl, že cestovní ruch v zemi čelí „historicky největší výzvě“.

Představitel australského sdružení cestovního průmyslu agentuře Reuters řekl, že škody v tomto odvětví se blíží jedné miliardě australských dolarů. Podle australské rady pro propagaci cest do Austrálie se ztráty mohou do konce roku vyšplhat přes 4,5 miliardy dolarů.

Úřady ve Victorii v neděli důrazně varovaly před počasím v některých částech státu. Uvedly, že v následujících třech dnech by tam škody mohly napáchat větry a silné srážky. Podle zdroje australského zpravodajského serveru ABC oblast čekají „dva nejvlhčí dny za mnoho a mnoho měsíců.“ V neděli bylo v tomto státě zaznamenáno ještě asi 14 rozsáhlých požárů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

flesch2z ( 19. ledna 2020 13:06 )

Spadly tři kroupy na jednu zahradu a Blesk v tom vidí další katastrofu.

zkratik ( 19. ledna 2020 12:57 )

těžká zkouška pro zvířata v Austrálii.Chudinky

Zobrazit celou diskusi
Další videa