Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Party končí, all inclusive seškrtají: Na Mallorce i Ibize rázně omezí turistům alkohol

Autor: ČTK - 
17. ledna 2020
20:30

Vláda Baleárských ostrovů, které patří ve Španělsku k nejoblíbenějším turistickým cílům, schválila omezení konzumace alkoholu. Opatření, které vstoupí v platnost příští týden, se týká dvou oblastí na Mallorce a jednoho místa na ostrově Ibiza. Právě tam, kde bývají největší party v Evropě, jsou podle místních úřadů už několik let největší problémy s opilými turisty, informovala v pátek španělská média.

„Je to první norma v Evropě, která omezuje reklamu a prodej alkoholu v konkrétních turistických zónách,“ citoval deník El País baleárskou vládu. „Máme též připravený plán, jak budeme o těchto omezeních informovat ve Španělsku i v jiných zemích, vysvětlíme to v Londýně i v Berlíně, spolupracujeme také s ambasádami a konzuláty. I ony vidí tento problém stejně jako my,“ uvedl místní ministr turistiky Iago Negueruela.

Omezení se budou týkat oblasti Playa de Palma a letoviska Magaluf na ostrově Mallorca a zóny nazývané West End ve městě Sant Antoni na Ibize. V těchto místech bude zakázáno podporovat prodej alkoholu například reklamou či nabízením slev, třeba takzvanými happy hours či dva za cenu jednoho. Nebude se tam smět rovněž prodávat alkohol v obchodech v nočních hodinách od 21:30 do 8:00. Tamní restaurace, které nabízejí „all inclusive“, budou smět servírovat k obědům a večeřím jen tři alkoholické nápoje na osobu.

Za přeskakování z balkonů hrozí tučná pokuta

A zatímco tato omezení se vztahují jen na tři zóny, na celých Baleárách budou hrozit tresty za takzvaný balconing. Při této podivné zábavě se tam totiž každoročně zraní, někdy i smrtelně, několik lidí. Balconing spočívá v tom, že mladí turisté, často pod vlivem alkoholu, přelézají z jednoho hotelového balkonu na druhý, nebo z balkonů skáčou do bazénu. Nyní budou za to turistům hrozit pokuty od 6000 do 60 000 eur (150 000 až 1,5 milionu Kč). Hotely budou mít povinnost těmto turistům ukončit ubytování.

Podle baleárského ministerstva turistiky je cílem nového dekretu mimo jiné zlepšit soužití turistů s místními obyvateli, kteří si dlouhodobě stěžují na excesy opilých turistů. Už v loňské letní sezoně například zavedla podobná omezení ve vyznačených zónách radnice metropole Baleár Palma de Mallorca.

Autonomní region Baleárské ostrovy je po Katalánsku druhou nejoblíbenější turistickou destinací ve Španělsku, podle deníku El País je navštíví ročně na 13 milionů zahraničních turistů.

bilakonvalinka ( 18. ledna 2020 08:20 )

To není dobré rozhodnutí (asi je za tím nějaký muslim). At si pijáci pijí jak chtějí a přizabíjí se v opilosti!! Je to jejich volba.Hlavně at pak zaplatí, co rozbijí a zničí!! A co my ostatní, co si rádi dáme 1-2 skleničky vínečka pro radost !? Na nás nikdo nemyslí. No- my tam pak přestaneme jezdit .

Zobrazit celou diskusi
Další videa