Íránce před sestřelením boeingu vystrašily americké stíhačky F-35, tvrdí Rusové

Autor: ČTK - 
17. ledna 2020
16:30

Íránskou protivzdušnou obranu v době před nechtěným sestřelem civilního letadla ukrajinských aerolinií vystrašily zprávy o přítomnosti amerických stíhaček F-35 na hranicích íránského vzdušného prostoru. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Havárii letu PS752 minulý týden nepřežil nikdo ze 176 lidí na palubě. Teherán později uvedl, že stroj omylem sestřelily íránské revoluční gardy. Pád letadla přišel ve stejnou noc, kdy Írán raketovým útokem odpovídal na předchozí americký úder, který zabil klíčového íránského generála Kásema Solejmáního.

„Ve vzdušném prostoru na hranici s Íránem bylo (tou dobou) nejméně šest stíhaček F-35. Tato informace se musí ještě potvrdit, ale chci zdůraznit napětí, které vždy provází takové situace,“ řekl Lavrov na tiskové konferenci věnované bilanci činnosti ruské diplomacie v uplynulém roce.

Lavrov: Důležitý je kontext

Lavrov označil incident za lidskou chybu a uvedl, že nikoho nehodlá omlouvat za to, co se stalo. Podle něj je ale důležité chápat kontext a také to, že se neštěstí přihodilo v době, kdy Írán očekával americkou odvetu na svůj raketový útok na základnu s americkými vojáky v Iráku.

„Máme informace, že Íránci po svém útoku očekávali další útok od Spojených států. Nevěděli ale, jakou formu by mohl mít,“ dodal.

Video Děsivý pohled na místo pádu letadla v Íránu: Pytle s mrtvými cestujícími, ohořelé oblečení a rozervané kusy Boeingu - Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Schlafenberg ( 17. ledna 2020 23:13 )

Vůbec by mě to nepřekvapilo. Potřebují otočit světovou veřejnost proti Iránu stejně jako před pěti lety proti Rusku.

snehulak ( 17. ledna 2020 19:39 )

Já tušil, že to bude mít nějaký háček. Přece by nestříleli na civilní letadlo, kdyby necítili ohrožení.

kapsa72 ( 17. ledna 2020 18:55 )

Stihacka F-35 behem utoku v samem srdci Iranu asi tezko bude letat tak, jak tezkopadny velky civilni letoun..
Kdyby zautocila, tak by se to ti sasci dovedeli az po utoku...

Wolencak ( 17. ledna 2020 18:47 )

Kapso72, Ty jsi ale mudrc, cožpak stíhačka by nemohla letět a stoupat pomalu? Kdyby to bylo obráceně, pak bys měl pravdu, že od doby Concordu zádné dopravní letadlo nepřesáhne rychlost zvuku.

kapsa72 ( 17. ledna 2020 18:08 )

Uz podle rychlosti stoupajiciho letadla muselo byt jim jasny, ze to nemuze byt americka bojova stihacka...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud