Vyčerpaní hasiči vzhlíží k nebi: Austrálie se dočká deště, všechny požáry ale neuhasí

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
14. ledna 2020
20:29

Předpověď meteorologů na následující dny je pro Austrálii přívětivá, mělo by pršet. Unavení hasiči, kteří už několik měsíců bojují s rozsáhlými požáry zuřícími na jihu země, čekají na každou přeháňku jako na smilování. V současnosti hoří na nejméně 105 místech, na více než třetině z nich zatím nemají hasiči živel pod kontrolou. Podařilo se jim však už zkrotit dosud největší z ohňů, který zuřil tři měsíce severozápadně od Sydney. S živlem, který zničil již přes 2000 domů a způsobil smrt nejméně 28 lidí, nadále bojuje na 1500 požárníků. Podle agentury Reuters shořelo asi 11,2 milionu hektarů porostu, tedy území zhruba o velikosti Bulharska.

Situaci by měl v příštích dnech pomoci déšť. Meteorologové očekávají, že by na některých místech zasažených požáry mělo spadnout až 50 milimetrů srážek. Pokud se předpověď potvrdí, bude to „naším dárkem k Vánocům, narozeninám, zásnubám, k výročí svatby a k promoci v jednom,“ prohlásil na twitteru jeden z místních šéfů hasičů.

Uhašená půda zůstává dlouho žhavá:

Podle mluvčího australského hasičského sboru ale déšť pravděpodobně nebude stačit na uhašení všech ohňů, jelikož půda je po dlouhém období sucha příliš vyprahlá.

Meteorologové si nejsou jisti, jak vydatný bude déšť

Začít pršet by mělo už v úterý, déšť by měl vydržet až do pátku. Meteorologové upozornili, že nejsou přesně schopni říct, kolik v které oblasti spadne srážek. Přeháňky navíc mají být nepravidelné. „V nejlepším případě se můžeme připravit na vydatné přeháňky a bouřky, které se udrží přes úterý a středu. Ty by měly být dostatečně silné na to, aby uhasily nějaké ohně,“ uvedla meteoroložka Sarah Scullyová.

„Je nejtěžší určit přesné místo, kde bude pršet nejvíc. Musíme se utěšovat tím, že po dešti bude země snad dost promočená, a další požáry tak snadno nevzplanou,“ dodala Scullyová. Na přeháňky se těší hlavně hasiči státu Nový Jižní Wales, který je požáry postižený nejvíce. Hasiči se rovněž pochlubili, že se jim podařilo zkrotit „megapožár“ u pohoří Gospers Mountain.

Přeháňky s sebou nesou i rizika

„Trvalo nám to déle, než jsme čekali, práci nám ztěžovalo hlavně nepříznivé počasí. Jen díky tvrdé práci našich jednotek jsme nad plameny konečně zvítězili,“ napsal hasičský sbor Hawkesbury RFS na svém facebooku. „Důležité je neusnout na vavřínech, ještě před sebou máme několik měsíců typických pro lesní požáry. Pořád máme oblasti, kterých se zatím plameny nedotkly,“ doplnili hasiči na svém profilu.

„Déšť s sebou přinese jak úlevu, tak jisté nebezpečí. Máme před sebou pár dní, kdy bude nejen pršet, ale i bouřit. Blesky by mohly způsobit ve vyprahlé krajině další požáry, silné deště by zase mohly vyvolat sesuvy půdy,“ vysvětlila meteoroložka Gabrielle Woodhouseová.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Rassilena ( 14. ledna 2020 22:58 )

Vstupte do nejlepšího erotického klubu -- Bredhot.Com

zlymikes ( 14. ledna 2020 20:54 )

Člověk by jim to přál a hlavně těm zvířátkům i broukům a jiné havěti. A bohužel ani Greta i další pubertální kecalové nepomohou. Prostě jak říkají vědci - je to změna počasí ovlivněná vesmírem a možná i přesunem geo pólů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud