Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno 13°C

Židovské poutníky napadl dav Ukrajinců s pálkami a noži, policisté jen přihlíželi

Autor: ČTK, tsv - 
12. ledna 2020
18:15

Židovští poutníci se u hrobu významného rabína v Umani, asi 200 kilometrů od Kyjeva, stali terčem útoku tří desítek Ukrajinců ozbrojených noži a pálkami. Přivolaní policisté situaci jen přihlíželi, napadeným se ani nepokusili pomoci, uvedla v neděli na svém webu televize 112.

Incident se stal v noci na sobotu. Rvačka přerostla z malé hádky s jedním z místních Ukrajinců, který si „přivolal své antisemitské kamarády, aby mu pomohli zbít Židy“, tvrdí poutníci. Čtyři z nich museli být kvůli zraněním převezeni do nemocnice.

Video a fotografii z incidentu nasdílel na svém twitterovém účtu uživatel Belaaz. „V pátek kolem půlnoci běželo po ulici asi 30 ukrajinských mafiánů a zmlátili každého Žida, který se na ně podíval, čtyři Židé museli jet ihned do nemocnice, očitý svěděk říká, že policie proti útoku Ukrajinců nic neudělala,“ píše k videu. K fotografii přidal komentář: „Příslušníci gangu se podle všeho vrátili do Shabbos, ale tentokrát byla policie schopna situaci uklidnit.“

Podobný incident se přitom v Umani odehrál i začátkem loňského prosince, připomněla televize.

Ukrajinské městečko je významným poutním místem chasidských Židů. Do Umaně každoročně proudí desetitisíce židovských poutníků, aby se poklonili u hrobu rabína Nachmana z Braclavi, jednoho ze zakladatelů ortodoxního chasidského směru judaismu. Chasidismus se zformoval v první polovině 18. století v Haliči a na západní Ukrajině. Jeho zakladatelem byl rabín Israel ben Eliazar, zvaný Baal Šem Tov, za jehož vnuka je Nachman (1772-1810) považován.

Video se připravuje ...
Další videa