Česko vydalo Arménii synovce exprezidenta. Měl obchodovat s drogami

Autor: ČTK - 
21. prosince 2019
18:33

České úřady vydaly do Jerevanu Nareka Sargsjana, který je synovcem arménského exprezidenta Serže Sargsjana. Byl na něj vypsán mezinárodní zatykač kvůli obchodu s drogami a další nelegální činnosti. S odvoláním na arménskou policii o tom v sobotu informovala agentura Interfax.

„Narek Alexandrovič Sargsjan byl 21. prosince za doprovodu policie přepraven z České republiky do Arménie,“ uvedl tiskový orgán policie. Úřad arménského generálního prokurátora již dříve uvedl, že požádal české úřady o Sargsjanovo vydání.

Narek Sargsjan podle Interfaxu čelí v Arménii obviněním z nelegálního držení zbraní a pašování drog. Obviněn byl v červnu 2018 a o měsíc později na něj byl vydán mezinárodní zatykač. V Praze ho loni 6. prosince zadržela zásahová jednotka, při zatýkání se prokázal falešným guatemalským cestovním pasem na jméno Franklin Gonzales. O vydání do Arménie byly české úřady požádány začátkem ledna letošního roku.

Ukryli na daních téměř 200 milionů korun

Agentura TASS loni uvedla, že Narek Sargsjan se spolu se svou sestrou a otcem, tedy bratrem exprezidenta Serže Sargsjana, podíleli na bezdůvodném obohacování a daňovém úniku. „Při domovní prohlídce bytu Nareka Sargsjana byly nalezeny dokumenty o bankovním účtu vedeném na jméno jeho otce Levona a sestry Ani, na kterém je 8,6 milionu dolarů (191 milionů Kč),“ uvedla tehdy komise pro státní příjmy. Tuto částku v daňovém přiznání nikdo z nich neuvedl.

Serž Sargsjan zastával pozici prezidenta po dvě funkční období mezi lety 2008 a 2018. Jelikož další mandát arménská ústava neumožňovala, postavil se do čela vlády a prosadil rozšíření pravomocí premiéra na úkor hlavy státu. Vyvolal tím rozsáhlé protesty, pod jejichž tlakem nakonec v dubnu 2018 podal demisi. Po odstoupení čelí vyšetřování ohledně zabíjení opozičních demonstrantů při protestech z března 2008.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

meworkbath ( 21. prosince 2019 19:24 )

𝓌𝓌𝓌.𝐵𝒶𝒹𝑜𝑜.𝓇𝑒𝒹 - Toto je místo, kde se dívky snaží upoutat pozornost mužů

tomik007 ( 21. prosince 2019 18:42 )

Zrejme kradl moc malo...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud