Pátek 18. června 2021
Svátek slaví Milan, zítra Leoš
Jasno 32°C

Zamořené prostředí zabíjí víc než kouření a HIV, ukázala studie. Nejvíc v Indii

Autor: ČTK - 
20. prosince 2019
09:47

Téměř 8,3 milionu lidí ve světě zemřelo v roce 2017 předčasně vinou znečištění životního prostředí, což bylo více než v důsledku kouření (6,6 milionu) a o poznání více než na HIV, malárii či tuberkulózu (2,4 milionu). Vyplývá to ze zprávy Globální aliance pro zdraví a znečištění (GAHP), o které informoval britský deník The Guardian. Prim mezi zamořenými státy hraje Indie, kde kvůli špatnému stavu ovzduší předčasně zemřely dva miliony lidí.

Špatný stav životního prostředí mohl podle GAHP celosvětově za 15 procent všech úmrtí. Nejvíce se to týkalo právě Indie (2,3 milionu obětí), Číny (1,8 milionu) a dále Nigérie, Indonésie a Pákistánu.

Proti znečištění ovzduší se v Indii musí bránit většina lidí Proti znečištění ovzduší se v Indii musí bránit většina lidí | Reuters

V přepočtu na 100.000 obyvatel kvůli poškozenému životnímu prostředí zemřelo nejvíce lidí v Čadu, Středoafrické republice a Severní Koreji. Naproti tomu pět zemí Arabského poloostrova v čele s Katarem se zařadilo k prvním deseti státům, které v průzkumu vyšly nejlépe. „Studie nám připomíná, že znečištění je světovou krizí,“ uvedl výkonný ředitel GAHP Rachael Kupka.

Analýza organizace GAHP, kterou v roce 2012 založily Světová banka, Evropská komise a Program OSN pro životní prostředí, bere v úvahu zamoření vzduchu, vody a místa výkonu práce.

V Indii zemřelo v roce 2017 vlivem životního prostředí 2,3 milionu lidí V Indii zemřelo v roce 2017 vlivem životního prostředí 2,3 milionu lidí | Reuters

Indie se především potýká s průmyslovým znečištěním a výfukovými plyny, z nichž se do půdy usazuje olovo. Znečištění ovzduší může za 40 procent všech předčasných úmrtí v této asijské zemi. Co se týče nezdravého vzduchu, nejhůře jsou na tom Čína, Indie a Pákistán.

jarekshark ( 20. prosince 2019 15:16 )

V Cesku je to stejny kazdy druhy auto je diesel. Hroznej smrad kterej dejchame.

nignthandbu ( 20. prosince 2019 14:07 )

𝓌𝓌𝓌.𝐵𝒶𝒹𝑜𝑜.𝓇𝑒𝒹 - Toto je místo, kde se dívky snaží upoutat pozornost mužů

agfor ( 20. prosince 2019 13:30 )

Tam se radši Gréta neukazuje. je snazší bu ze ro vat Evropu a otvírat si hu bu na evropské politiky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa