Špinavý vzduch ubližuje mozku nenarozených dětí, varuje studie. Snižuje IQ

Autor: Tomáš Vašek - 
28. června 2019
23:00

Děti narozené matkám žijícím v oblastech se znečištěným ovzduším mají nižší IQ. Ukázala to studie vědců z Kalifornské univerzity. Výzkum se zabýval vlivem toxických mikročástic obsažených v ovzduší na nenarozený plod. Ukázalo se, že polutanty přítomné v ovzduší nepříznivě působí na vývoj mozku dítěte v prenatálním stádiu. S problémem znečištěného ovzduší se přitom dlouhodobě potýká i Česko a situace se rok od roku dramaticky horší. Informuje o tom zpravodajský web Daily Mail.

„Částice obsažené ve znečištěném prostředí jsou schopné proniknout placentou a způsobit přímé poškození mozku dítěte, případně ovlivnit správné fungování placenty,“ vysvětlují vědci.

V průměru měly děti narozené matkám, které se v době těhotenství v takovém prostředí pohybovaly, o 2,5 bodu nižší IQ než ostatní. V extrémních případech výzkumníci zaznamenali i rozdíl téměř 7 bodů hodnoty IQ.

Výsledek studie je dalším z řady argumentů zastánců zdravého životního prostředí usilujících o omezování vlivu zdrojů znečištění ovzduší. Prokázaný byl rovněž pozitivní vliv kyseliny listové, jejíž zvýšený příjem je těhotným ženám již nyní doporučován. Látka známá též pod názvem vitamín B9 nebo folát, totiž dokáže škodlivý vliv polutantů na mozek plodu v určité míře omezit.

Ostrava zahalená smogemOstrava zahalená smogem | Profimedia.cz

V Česku se nejhůř dýchá na Ostravsku

Dlouhodobý problém znečištění ovzduší v České republice se týká především oblastí Ostravska a Ústecka. Ostrava a okolí zhruba do vzdálenosti 50 kilometrů je nejvíce znečištěnou oblastí v zemi. Pravidelně zde dochází k překračování limitu pro polétavý prach, označovaný také jako PM10. Právě vliv polétavého prachu označili američtí výzkumníci za nejškodlivější.

Ústecko se potýká se znečištěním ovzduší především vlivem povrchové těžby hnědého uhlí a jeho následného spalování v uhelných elektrárnách. Hlavním zdrojem zvýšeného znečištění vzduchu v Praze je především doprava. Kromě rakoviny plic, kterou může způsobit právě vdechování pevných prachových částic, patří mezi zdravotní rizika spjatá se znečištěním ovzduší například onemocnění dýchacích cest nebo srdečních onemocnění.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

a-z- ( 29. června 2019 09:14 )

Žádná novinka. Stačí se podívat, co se děje v Praze.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud