Exprezidenta odsoudili k trestu smrti za velezradu. Mušaraf se skrývá v Dubaji
Pákistánský soud v úterý rozhodl v případu velezrady, ze které byl obviněn někdejší prezident země, generál Parvíz Mušaraf (76). Vojenský exdiktátor byl odsouzen k trestu smrti, Mušaraf momentálně žije v Dubaji, kam odletěl pod záminkou lékařského vyšetření. Z nemocničního lůžka vzkázal, že kvůli svému zhoršujícímu zdraví se nemůže vrátit do Pákistánu, uvedl list India Today. Soud ho označil za člověka na útěku před spravedlností.
O trestu smrti rozhodl speciální tříčlenný soud v Islámábádu, během hlasování byli dva ze tří soudců pro popravu. Mušaraf byl z velezrady a porušení ústavy obviněn v roce 2014, od roku 2016 žije v exilu.
Exdiktátor se v roce 1999 chopil moci v rámci vojenského převratu, v čele státu stál v letech 2001 až 2008. K porušení ústavy podle soudu došlo v roce 2007, kdy odvolal nejvyšší soudce a vyhlásil výjimečný stav, aby prodloužil své vládnoucí období. Mušaraf je vůbec první vojenský vůdce Pákistánu, který za porušení ústavy stanul před soudem.
Bývalý prezident veškerá obvinění odmítá jako politicky motivovaná. Mušarafův právník řekl, že se proti rozsudku odvolá. Armáda v prohlášení uvedla, že v jejích řadách vyvolalo rozhodnutí soudu „bolest a hněv“.
Exprezident se proti rozsudku odvolá
Rozsudek, který je všeobecně vnímán jako součást dlouhodobé patové situace mezi soudnictvím a vlivnou armádou, Mušaraf nijak nekomentoval. Neočekává, že se do Pákistánu vrátí, aby se mohl před soudem hájit.
Před několika dny poslal do Pákistánu video, jež natočil na nemocničním lůžku a v němž proces vedený proti němu označil za nepodložený. „Bojoval jsem za svou zem. Je to případ, v němž jsem nebyl vyslyšen a v němž jsem se stal obětí,“ řekl. Jeho právník Achtar Šáh sdělil, že mu dnes Mušaraf poslal vzkaz, v němž říká, že je „připraven odjet do Pákistánu, ale lékaři mu to nepovolí“. Nabídl prý také, že soud osloví prostřednictvím videa, ale tato žádost nebyla přijata.
Ministryně informací Firdús Ášik Avánová řekla novinářům, že premiér Imran Chán chce rozsudek detailně prověřit a až pak se k němu vyjádřit. Chán má dobré vztahy s armádou.
SAE a Pákistán neuzavřely dohodu o vydávání svých občanů a agentura AP napsala, že není pravděpodobné, že bude Mušaraf v Dubaji zatčen. Politologové vnímají rozsudek jako zatím poslední ránu, kterou čím dál tím asertivnější soudci zasadili armádě ve snaze zavést v zemi vládu práva, napsala agentura Reuters.
Mušaraf poprvé odjel do exilu roku 2008, po pěti letech se ale vrátil, aby kandidoval ve volbách. Volební komise mu však kandidovat neumožnila a politik byl zatčen. Od té doby setrvával převážně v domácím vězení ve své luxusní vile na předměstí Islámábádu.