Kolaps v MHD a obavy o zkažené Vánoce: Kvůli důchodům bouří Francouzi už 10. den

Autor: ČTK - 
14. prosince 2019
19:35

Ve Francii již desátý den pokračují stávky v dopravě kvůli vládnímu návrhu reformy důchodů. Panují obavy, že se protestní akce protáhne do Vánoc a lidé se příští pátek nedostanou na svátky domů. Manažerka státních drah SNCF Rachelle Picardová nicméně listu Le Parisien řekla, že nejméně polovina cestujících o svátcích odjede. „Pokusíme se uskutečnit zázraky,“ ujistila.

Dnes ale protesty nadále těžce ochromovaly veřejnou dopravu. Podle údajů SNCF vyjela jen čtvrtina z plánovaných rychlovlaků TGV. V Paříži zůstalo kompletně uzavřených devět linek metra, vyjelo jen několik příměstských vlaků RER. Autobusová doprava je zajištěna ze 60 procent. Naproti tomu tramvaje jezdí v téměř normálních intervalech.

Ve Francii proti reformě důchodů protestovalo přes 500 tisíc lidí (5. 12. 2019)Ve Francii proti reformě důchodů protestovalo přes 500 tisíc lidí (5. 12. 2019) | Reuters

V nadcházejícím týdnu státní dráhy SNCF podle některých údajů zveřejní nouzový jízdní řád pro případ stávek v době vánočních dnů.

V úterý ráno se podle Picardové „všichni cestující, kteří si rezervovali vlakovou jízdenku na spoj s odjezdem o vánočních prázdninách (pátek 20., sobotu 21. a neděli 22. prosince) dozvědí, jestli jejich vlak pojede, nebo ne.“ Těm, jejichž spoj bude zrušen, se SNFC bude snažit nabídnout nějakou náhradní možnost, ujistila.

Protesty kvůli důchodové reformě ve FranciiProtesty kvůli důchodové reformě ve Francii | Reuters

Podrobnosti chystané reformy představila vláda ve středu, odbory ale neuspokojila. Premiér Édouard Philippe uvedl, že transformace důchodového systému ve Francii vymaže nejrůznější výjimky, nová pravidla však podle něj budou spravedlivá.

Zákonnou hranicí pro odchod do penze zůstane věk 62 let. Systémem bonusů a slev chce přitom vláda motivovat k odchodu na odpočinek až v 64 letech. Reformu bude ještě projednávat parlament.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

flesch2z ( 15. prosince 2019 16:18 )

Dávají Macronovi pořádně na frak a tak to má být. Když je to zmetek, tak vyřadit. Macron vyhrál volby jednou a naposledy. Ještě to bude mít tenhle zrádce hodně těžký.

egyptanka ( 14. prosince 2019 20:25 )

Vzhledem k důvodům,by u nás museli demonstrovat 365 dní v roce.kam se za nimi hrabeme.

gurke ( 14. prosince 2019 20:15 )

Já to viděl ve zprávách. Napřed jsem myslel že je to reportáž z afriky,a vona to Paris. Já žasnu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud