Merkelová se styděla za nacistická zvěrstva. Do Osvětimi přijela vůbec poprvé

Aktualizováno -
6. prosince 2019
14:02
Autor: ČTK, for - 
6. prosince 2019
09:49

Německá kancléřka Angela Merkelová v pátek poprvé od chvíle, kdy v roce 2005 stanula v čele vlády, navštívila bývalý nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi. Na místě, které se stalo jedním ze symbolů masového vyvražďování Židů za druhé světové války, ji doprovázel polský premiér Mateusz Morawiecki. Společně uctili památku více než milionu lidí, kteří na tomto místě zahynuli.

Merkelová do Osvětimi přijela na pozvání Nadace Auschwitz-Birkenau, za jejímž vznikem stál někdejší polský ministr zahraničí Wladyslaw Bartoszewski, sám bývalý vězeň koncentračního tábora.

Nadace si letos připomíná desáté výročí svého založení. Kancléřka provozovatelům osvětimského památníku rovněž jménem německé vlády věnuje 60 milionů eur (1,5 miliardy korun), které jsou určené na jeho provoz, údržbu a nezbytné rekonstrukce.

Kancléřka v Osvětimi vyjádřila pocit hluboké hanby nad zvěrstvy, která tam nacisté spáchali.

Merkelová byla během let u moci už pětkrát v jeruzalémském památníku holokaustu Jad Vašem a je nositelkou vyznamenání udělovaných řadou židovských organizací.

V roce 2009 doprovodila tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamu na jeho cestě do bývalého koncentračního tábora v Buchenwaldu.

V Osvětimi však Merkelová jako kancléřka dosud nebyla a německá média spekulují, že její cesta může souviset s tím, že není jasné, jak dlouho ještě ve své současné pozici zůstane. Před Merkelovou Osvětim navštívil v roce 1977 Helmut Schmidt a pak v letech 1989 a 1995 Helmut Kohl.

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila Osvětim (6.12.2019)Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila Osvětim (6.12.2019) | Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

anonym01 ( 8. prosince 2019 11:44 )

diktuji tady jen rudi s putinem. zirinovskyho jsme meli moznost slyset na vlastní usi. okupanti rusky. merkelova se za zvěrstva prilis moc omlouva ! jsou lide kteri nemce zneuzivaji!

anonym01 ( 8. prosince 2019 11:36 )

tebe brandis si najdu kdybys byl kdekoliv! jen prijde čas! přes dobryho ajtaka jsem si te dohledala, neuniknes trestu!!budete trpet a mne bude dobre!

Jan Brandis ( 8. prosince 2019 10:00 )

Do teď jí to nemuselo zajímat. Se byla podívat jak to tady bude až nebude 😂🤣😂

Templ ( 6. prosince 2019 20:32 )

V Osvětimi rozhodně neumirali pouze Židé, začínám mít dojem že celá druhá světová válka byla pouze epizoda v Holocaustu🤮🤮🤮

hejhej ( 6. prosince 2019 17:48 )

Ta baba Merkel má na rukou krev nevinných lidí, které zabili její muslimští přátelé. A kolik žen a dívek ty zrůdy znásilnili a ona se nestydí vystrčit svůj odporný rypák.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud