Hezounek z Kanady vtipkoval s Macronem o Trumpovi, ten se čílí: „Neupřímný člověk“

Autor: sova, ČTK - 
4. prosince 2019
17:46

Donald Trump dnes označil kanadského premiéra Justina Trudeaua za neupřímného člověka. Reagoval tak na video z úterní recepce při příležitosti zahájení summitu NATO, na němž se čtveřice státníků a britská princezna podle médií patrně dobře bavily po Trudeauově poznámce na Trumpův účet. Na záběrech z Buckinghamského paláce diskutují britský premiér Boris Johnson, francouzský prezident Emmanuel Macron, nizozemský premiér Mark Rutte a britská princezna Anna.

Úterní summit NATO, který se konal v Buckinghamském paláci za účasti královny Alžběty II., měl nad obvyklé poměry dramatické vyvrcholení. Postaral se o ně americký prezident Donald Trump a další světoví lídři včetně kanadského předsedy vlády Justina Trudeaua.

V hloučku, ve kterém byli kromě kanadského premiéra přítomni i státníci Boris Johnson nebo Emmanuel Macron, měla podle záběrů probíhat konverzace, ve které se účastníci bavili právě na konto americké hlavy státu. V reakci na to Trump označil Trudeaua za „falešného“ a před svým odletem zrušil závěrečnou tiskovou konferenci.

Macron a Trudeau vtipkovali o Trumpovi

Na videu z recepce v Buckinghamském paláci se baví Boris Johnson, Justin Trudeau a Emmanuel Macron. V hloučku stojí i nizozemský premiér Mark Rutte a princezna Anna, jediná dcera britské panovnice Alžběty II.

Johnson se ptá Macrona: „Tak to proto jsi přišel pozdě?“

Trudeau reaguje: „Přišel pozdě, protože tamten dělá spontánní 40minutové tiskové konference,“ a po nesrozumitelném krátkém Johnsonově dotazu dodává: „Jo, jo, jo. On oznámil...“

Přeruší ho však Macron, který živě začne něco skupině vykládat. Francouzský prezident stojí zády ke kameře, a tudíž není slyšet, co přesně říká. Do toho si přisadí nizozemský předseda vlády Mark Rutte, který Macronovi odpovídá výmluvným slovním spojením: „Fake news media.“

Následuje střih, po kterém opět hovoří Trudeau: „Šlo vidět, jak dokonce i jeho týmu v tu chvíli spadly brady,“ a „padání brady“ doprovází příhodným gestem.

Trump má teorii, proč se mu Trudeau posmíval

Politici se jmenovitě nezmiňují o tom, koho mají na mysli, ale zcela zřejmě se jejich slova týkají amerického prezidenta, který je znám svými dlouhými a nesouvislými tiskovými konferencemi.

Právě v úterý mluvil Trump po schůzkách se všemi jmenovanými státníky před novináři dohromady 50 minut.

Evropská média hodnotila tiskovou konferenci jako napjatou a plnou neshod. Server Politico ji nazval „čtyřiceti minutami rétorického klání, nasupených pohledů, krčení rameny, úšklebků a úsměvů“. Podle serveru tato tisková konference odhalila ještě před začátkem summitu NATO, který měl demonstrovat jednotu aliance, hluboké rozdíly.

Původní video, které je ve skutečnosti delší a zachycuje i další interakce mezi hosty, zveřejnila ruská zpravodajská agentura Sputnik. Jeho sestřihanou verzi, zaměřující se výhradně na konverzaci mezi těmito politiky, zveřejnila ve středu na twitteru kanadská veřejnoprávní stanice Canadian Broadcasting Corporation. Záběry navíc opatřila titulky a vyčistila zvukový záznam.

Když byl Trump později během svého setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou na video dotázán, nevypadal šťastně.

„Je falešný,“ začal prezident s odpovědí na Trudeauova slova, které zachytily mikrofony, Trump na adresu kanadského premiéra také prohlásil, že „je mužem dvou tváří“, ale rovněž že je „velmi milý chlapík“. Dodal, že Trudeauovi připomněl, že jeho země neodvádí na obranu dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). „A myslím, že z toho nebyl nadšený,“ míní Trump.

Trump na Trudeaua totiž na summitu udeřil s tím, že Kanada do společné pokladny NATO neposílá dost prostředků. Členské státy Severoatlantické aliance se totiž v roce 2014 na summitu ve Walesu zavázaly, že vojenské rozpočty budou postupně navyšovat tak, aby nejpozději v roce 2024 dosáhly dvou procent hrubého domácího produktu.

„Je to Kanada, mají přece peníze“

„Neplatí tolik, co by měli. Je to Kanada, mají přece peníze. Řekl jsem mu (Trudeauovi) o tom a rozhodně nevypadal spokojeně. Ale tak to je. Podívejte, já reprezentuji Spojené státy. A Kanada by prostě měla platit více. (Trudeau) vypadal, že tomu rozumí. Ale chápu, že z toho není šťastný,“ řekl Trump novinářům.

Americký prezident nicméně dodal, že Kanada patří k „menším hříšníkům“ a že jsou členské státy, které do pokladny NATO neodvádějí ani celé jedno procento HDP. „Bude to v pohodě. Mám důvěru v to, že se to změní,“ řekl.

Kanada v současnosti dává na vojenské účely 1,4 procent HDP. Podle premiéra Trudeaua země „postupuje podle plánu a jako vláda počítáme s navýšením“.

Sám Trudeau podle agentury Reuters video zlehčoval. Řekl, že státníky jen překvapilo Trumpovo oznámení, že příští summit skupiny G7 se bude konat v rezidenci amerických prezidentů Camp Davidu. „Čelisti týmů“ politiků při takových neočekávaných událostech, jakými je například zmíněné video, zkrátka padají, dodal.

Úřad britského premiéra Johnsona podle britského tisku uvedl, že ministerský předseda se jako hostitel pouze účastnil konverzace, které ani nevévodil. „Nekomentoval nic s výjimkou nevinné otázky, proč někdo přišel pozdě.“ Sám Johnson video označil v rozhovoru se Sky News za nesmysl.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud