Celní válka: USA naštvaly Francii cly na sýry či víno, vyšší přirážky hrozí i celé EU

Autor: ČTK, for - 
3. prosince 2019
08:15

Americká vláda v pondělí oznámila, že by mohla uvalit až 100procentní dodatečná cla na francouzské zboží o objemu 2,4 miliardy dolarů (55,3 miliardy Kč) včetně šumivého vína, kabelek, sýrů a dalších výrobků. Podle serveru Businessinsider.com musí tento krok schválit americký prezident Donald Trump.

Jsou to protiopatření za francouzskou digitální daň, která by podle Washingtonu mohla poškodit americké technologické firmy.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lightizer v prohlášení uvedl, že podle závěrů pětiměsíčního vyšetřování jeho úřadu „není francouzská daň v souladu s převažujícími principy mezinárodní daňové politiky“ a představuje neúměrnou zátěž pro dotčené americké společnosti. Mezi ně patří především internetoví giganti Google, Facebook, Apple a Amazon.

Americká vláda podle Lightizera nyní zkoumá, zda podobné vyšetřování zahájí také vůči Itálii, Rakousku a Turecku, které rovněž plánují brzy začít vybírat digitální daň.

Platí Apple, Amazanon, Google i FB

Tříprocentní daň z příjmů ze služeb poskytovaných ve Francii platí firmy, které mají v zemi příjmy nad 25 milionů eur (638 milionů Kč) a celosvětově nad 750 milionů eur (zhruba 19 miliard Kč). Platí zpětně od začátku letošního roku.

Do francouzské státní pokladny má daň přinést peníze od velkých internetových firem, které vydělávají i díky francouzským uživatelům internetu, ale sídlí v jiných zemích. Dani se ve Francii říká GAFA, podle začátečních písmen čtyř zásadních zamýšlených plátců, tedy Google, Amazon, Facebook a Apple.

Vyšší cla na zboží z EU

Washington považuje digitální daň za diskriminaci vůči firmám se sídlem ve Spojených státech.

Vedle toho USA pohrozily, že by mohly přikročit ke zvýšení cel, která v říjnu zavedly na zboží z EU v reakci na subvencování výrobce letadel Airbus.

Americký prezident Donald Trump nyní musí clo schválit.Americký prezident Donald Trump nyní musí clo schválit. | Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 5. prosince 2019 05:07 )

at si ty Us zločinci ty modifikovaná žrádla někam strčí a jejich zbraně které prodávají také válčit a válčit nic jiného neznají i v té obchodní branžii ! Jsou už dávno v pr..li.tak to řeší cly ,,embargy,nebo válkami !!

1912 ( 5. prosince 2019 05:05 )

at si ty Us zločinci ty modifikovaná žrádla někam strčí a jejich zbraně které prodávají také válčit a válčit nic jiného neznají i v té obchodní branči ! Jsou už dávno v pr..li.tak to řeší cly ,,embargy,nebo válkami !!

sorgedoktor ( 3. prosince 2019 20:15 )

....Nas by meo spise zajimat, ze ruzne supermarkety v Cechach a na Morave jsou zaplneny viny cizi proven ience.Z klasiku Adolf Hoffmeistert/ dlouho velvyslanec be Freancii/ napsal, ze vina ze Zernosek, Znojma a Valtic jsou nejlepsi

jarabak ( 3. prosince 2019 10:25 )

Francie si to vykoledovala, co se diví? Evropa je vůbec strašně hloupá. Místo, aby uznala, že USA léta znevýhodňovala tím, že měla vyšší cla, než USA, tak na to, že USA tento stav narovnaly, reagovala dalším zvyšováním cel. Ale jak to mají běžní konzumenti blesku vědět, když jim podsouváte "evropskou pravdu" už v titulku. USA naštvaly Francii? nejdřív naštvala francie USA digitální daní. Na to USA reagiovaly cly. To pak naštvalo Francii. Zkuste pochopit, že všechno má svojí příčinu a následek. Mě tahle válka Evropy s USA vadí, ale přesto, že jsem Evropan, vidím chyby zde v Evropě. Pardon...

anonym01 ( 3. prosince 2019 08:52 )

RUSKO TAKY NENI JEHO NEPRITEL? ROZUMI SI S VLADOU V KLDR! NA DRUHOU STRANU MU NEVONÍ USA SPOJENCI PROTI KTERYM CHCE UVALIT CLA JAKO NA ČINU?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud