Bouře ve Francii, Itálii a v Řecku za sebou zanechaly spoušť a zabíjely: 9 mrtvých

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
26. listopadu 2019
16:35

Jižní Francie, severní Itálie a západní Řecko se od víkendu potýkaly s rozsáhlými bouřemi, které vyvolaly záplavy. Tamní tisk řádění živlů popsal jako „biblickou zkázu“. Kromě povodní země čelily sesuvům půdy, nepřízeň počasí rovněž způsobila kolaps dálničního mostu na severu Itálie. Úřady zatím informovaly nejméně o 9 obětech, uvedl deník The Guardian.

Bilance obětí bouřek doprovázených vydatným deštěm by nemusela být konečná. Ve Francii se stále dva lidé pohřešují, v Řecku pak jeden a nedaleko severoitalské Savony hasiči dál pátrají po obětech, které si mohlo vyžádat zřícení dálničního mostu, oficiálně se zatím mluví o jedné oběti. V neděli jej strhl sesuv půdy. „Stále nemáme jistotu, že se nikdo nepohřešuje,“ řekl velitel hasičů Emanuele Gizzi. Svědci ale žádné vozy v době zřícení na viaduktu neviděli.

V Itálii má pršet i nadále

Zatímco pro jihovýchod Francie už meteorologové zrušili druhý nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí, na severu Itálie hladina řek dál stoupá. Řeka Ticino se vylévá z břehů a zaplavuje ulice Pavie. Obavy panují také ze stoupající hladiny na středním toku řeky Pád. Meteorologové pro sever země hlásí silný déšť až do poloviny tohoto týdne, zaprší znovu i ve Francii, ale záplavy by se měly vrátit jen ojediněle.

Záplavy v Řecku.Záplavy v Řecku. | Reuters

V části Řecka západně od Atén déšť v noci na pondělí vyplavil stovky domů. Na řadě míst v severní části Peloponéského poloostrova musely úřady uzavřít silnice kvůli sesuvům podmáčených svahů. Nejhůře je postižené přímořské letovisko Kineta nedaleko Korintu, kde na domy sjely svahy z kopců, jejichž porost v létě poškodily rozsáhlé lesní požáry. V zemi stále platí střední stupeň ohrožení.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud