„Nebudeme sedět se založenýma rukama,“ hrozí Čína. V Hongkongu zatkli 400 studentů

Autor: ČTK - 
19. listopadu 2019
07:01

Na hongkongské polytechnické univerzitě, kterou minulý týden obsadilo několik set studentů na protest proti místní vládě, zůstává asi stovka studentů. Podle agentury AP to dnes novinářům řekla správkyně Hongkongu Carrie Lamová. Ta rovněž uvedla, že 400 demonstrujících z univerzity policie zatkla. Na kampusy hongkongských univerzit se v minulém týdnu přesunuly protivládní protesty, které Hongkong sužují od června a při nichž zejména mladí lidé protestují proti omezování demokracie Pekingem.

Lamová dnes oznámila, že areál polytechnické univerzity opustilo 600 protestujících, včetně asi 200 nezletilých. Lamová uvedla, že mladší 18 let nebyli zatýkáni, ale že mohou být stíháni později.

V pondělí večer se nedaleko této univerzity podle BBC shromáždilo asi dvě stě lidí, včetně rodičů dětí na univerzitě, k pokojné demonstraci.

Policie obklíčila polytechnickou univerzitu se zabarikádovanými studenty a aktivisty o víkendu ve snaze protestující pozatýkat. Několika z nich se v pondělí podařilo uprchnout na motocyklech, na kterých pro ně přijeli jejich příznivci. Část z nich ale při tom policie zatkla.

Hongkongská správa dnes jmenovala nového policejního šéfa Chrise Tanga, který má velet asi 31.000 členům policejního sboru. Tang dnes vyzval občany Hongkongu, aby pomohli ukončit sociální nepokoje a odsoudili násilí, jehož se dopouštějí radikální demonstranti. Podle Tanga je znepokojující, když je za násilí kritizována jen policie.

Čínský velvyslanec v Británii Liou Siao-ming v pondělí uvedl, že centrální vláda v Číně nebude sedět se založenýma rukama, pokud se situace v Hongkongu stane „nekontrolovatelnou“. Lamová ale dnes na otázku, zda požádá o pomoc čínské jednotky, uvedla, že věří, že její vláda situaci zvládne sama.

Hongkongská vláda vyjádřila podle místního rozhlasu RTHK obavy, že nejnovější události mohou ohrozit konání místních voleb, které jsou plánovány na neděli. Odložení či zrušení voleb by ale mohlo protesty dále zesílit, uvedl dnes server BBC.

Agentura Reuters dnes s odvoláním na čínská média napsala, že dnes a ve středu byly dočasně zrušeny některé vlakové spoje mezi Čínou a Hongkongem. Důvod podle ní čínská média nezmínila.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

starypes ( 19. listopadu 2019 09:41 )

Proutek se má ohýbat, když je mladý.

zdravymozek ( 19. listopadu 2019 08:11 )

Je třeba ty výtržníky a vandaly srovnat do krychle,třeba i vojskem !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud