Na Srí Lance zvolili nového prezidenta. Exministr obrany porazil šéfa bytové výstavby

Autor: ČTK - 
17. listopadu 2019
20:20

Prezidentské volby na Srí Lance vyhrál ziskem 52,25 procenta hlasů Gotabaja Radžapaksa (70), bývalý ministr obrany z dob války s tamilskými povstalci. Podle agentury Reuters to v neděli oficiálně oznámila centrální volební komise. Hlavní soupeř Radžapaksy, současný ministr bytové výstavby Sadžith Premadasa (52), uznal svoji porážku už dříve po oznámení předběžných výsledků a vítězi blahopřál. Premadasu podle volební komise podpořilo 41,99 procenta hlasujících.

Voliči vybírali ze 35 kandidátů. Šance obou favoritů, Radžapaksy a Premadasy, byly těsně před sobotním hlasováním prakticky vyrovnané. Nynější prezident Maithripala Sirisena, který je ve funkci od roku 2015, o znovuzvolení neusiloval.

Nový srílanský prezident Gotabaja RadžapaksaNový srílanský prezident Gotabaja Radžapaksa | ČTK/Eranga Jayawardena

Do čela země se tak opět dostává klan Radžapaksů. Ten si v minulosti získal přízeň většinového sinhálského obyvatelstva Srí Lanky tím, že se mu podařilo potlačit hnutí tamilských separatistů a po čtvrt století ukončit občanskou válku se 100 000 mrtvými. Tažení ale poznamenaly vraždy a zmizení menšinových Tamilů, kritiků režimu i novinářů.

Gotabaja je mladší bratr Mahindy Radžapaksy, který zastával prezidentský úřad v letech 2005 až 2015. Za jeho vlády v roce 2009 skončila občanská válka, v jejíchž závěrečných fázích zahynulo nejméně 40 000 tamilských civilistů, které údajně pozabíjeli vládní vojáci. Ministrem obrany byl tehdy právě Gotabaja Radžapaksa. Ten je také obviňován, že velel „komandům smrti“, která zajala desítky Tamilů, politických oponentů, novinářů a dalších lidí, jejichž těla se později našla pohozená u silnic.

Podporu Radžapaksů a jejich sinhálského nacionalismu mezi voliči obnovily letošní velikonoční teroristické útoky na hotely a kostely. Islamisté při nich zabili přes 250 lidí.

Prezidentské volby na Srí Lance vyhrál s 52,25 procenty hlasů Gotabaja RadžapaksaPrezidentské volby na Srí Lance vyhrál s 52,25 procenty hlasů Gotabaja Radžapaksa | Reuters

Západní země i sousední Indii rovněž znepokojuje, že za vlády Mahindy Radžapaksy se Srí Lanka přiklonila k Číně, která chránila na mezinárodní scéně Srí Lanku před kritikou ohledně porušování lidských práv a také Srí Lance půjčila či poskytla miliardy dolarů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud