Mladí Benátčané s pytli vzali město útokem. Uklízí po ničivých záplavách

Autor: Darina Jíchová - 
16. listopadu 2019
13:00

Italské Benátky se tento týden potýkají s katastrofou, turisty hojně vyhledávaný přístav zatopila voda. Jedná se o nejhorší záplavy za posledních 50 let, pod vodou se ocitla historická část města. Ulice města po ničivé povodni zaplnili mladí lidé, vysokoškoláci a středoškoláci, kteří se zapojili do úklidu Benátek. Někteří odklízejí naplavené trosky, jiní pomáhají seniorům, další se podílejí na záchraně promáčených historických knih, informovala televize CNN.

Mladí Italové pomáhají rovněž při odčerpávání vody ze zatopených domů a obchodů, sbírají odpadky, které dál třídí a posílají k recyklaci. Dobrovolníci jsou členové organizace Venice Calls, které ve městě působí zhruba rok.

Sešlo se přes tisíc dobrovolníků

„Když jsme viděli, jak voda v úterý zaplavila historické centrum, okamžitě jsme začali obvolávat naše dobrovolníky, kteří s sebou přivedli svoje přátele. Nejdřív nás bylo 200, pak 550 a v pátek se náš sešlo už 1700,“ sdělil reportérům CNN mluvčí organizace Piero Risica (25). Pevné zázemí Venice Calls tvoří 35 lidí, všichni jsou to studenti ve věku 18 až 25 let.

„Ozývají se nám obyvatelé Benátek všech věkových skupin, každý chce pomoct. Dobrovolníky sháníme přes sociální sítě, ale zpráva o naší výzvě se šíří i ústně,“ doplnil Risica. „Lidé se domlouvají přes aplikaci Telegram, sdílejí polohu, kde zrovna operují, co dělají a co je ještě potřeba,“ vysvětlil mluvčí.

Lidé sbírají hlavně odpadky

Risica uvedl, že jejich hlavním cílem je „vyčistit Benátky“, největší skupina dobrovolníků má za úkol sesbírat odpad, který kdyby se dostal do vodních kanálů, by mohl mít zničující dopad na tamní ekosystém. Italové si snahy mladých velmi cení.

„Byl jsem svědkem neustávajícího přílivu mladých lidí, kteří doslova zaplavili Benátky. V holínkách a gumových rukavicích tahají těžké pytle s odpadky, pomáhají potřebným, je to skutečně dojemné,“ uvedl Benátčan Francesco Francalli na svém facebooku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud