„Odpustím mu.“ Peter (76) se narodil za války v zajetí, u soudu objal nacistického dozorce

Autor: ČTK - 
12. listopadu 2019
16:45

Svědek obžaloby ze Spojených států v úterý v Hamburku u soudu s bývalým dozorcem nacistického koncentračního tábora ve Stutthofu nedaleko Gdaňsku objal 93letého obžalovaného. Po své výpovědi v roli svědka a spolužalobce se 76letý Moshe Peter Loth podle agentury DPA vydal k Brunovi Deyovi sedícímu na invalidním vozíku a obrátil se k obecenstvu se slovy: „Dávejte pozor. Odpustím mu.“ Poté se oba muži objali. Loth po líčení řekl, že oba plakali.

Obžalovaný bývalý příslušník nacistické ozbrojené organizace SS Dey se zodpovídá z napomáhání k vraždám 5230 lidí, zejména Židů. Už v říjnu před hamburským soudem řekl, že ho vzpomínky na zvěrstva v táboře trápí celý život.

Dey podle obžaloby od 9. srpna 1944 do 26. dubna 1945 „podporoval zákeřné a strašlivé zabíjení zejména židovských vězňů“. Mezi jeho úkoly patřilo zamezit útěku či vzpouře a zabránit osvobození vězňů.

Muž, který dnes obžalovaného objal, žije na Floridě. Řekl, že jeho židovská matka byla 1. března 1943 zadržena, když s ním byla ve třetím měsíci těhotenství a porodila ho v zajetí. V roce 1944 byli oba přivezeni do tábora ve Stutthofu. Ke konci války byli matka a syn od sebe odděleni. Po dětství a mládí stráveném v Polsku Loth přes Německo emigroval do USA.

Do konce druhé světové války zemřelo ve Stutthofu a pobočných táborech a při místních pochodech smrti na 65.000 lidí. Ve Stutthofu byli vězněni mimo jiné Poláci, sovětští váleční zajatci a Židé, kteří zde byli systematicky vražděni, součástí zařízení byla i plynová komora.

Německo po usvědčení dozorce z vyhlazovacího tábora Sobibor Johna Demjanjuka v roce 2011 vystupňovalo úsilí o stíhání dalších lidí, kteří se na nižších úrovních na hromadném zabíjení podíleli třeba jen nepřímo.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Templ ( 12. listopadu 2019 21:16 )

Dejte už s Židama pokoj Slovanů zemřelo desetkrát tolik a pořád nehykaji jak nemocní osli🤮🤮

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud