Prezident přiletěl do azylu v Mexiku a zmínil puč: Mrtví v ulicích a obavy z krveprolití

Aktualizováno -
12. listopadu 2019
20:26
Autor: ČTK - 
12. listopadu 2019
07:25

Bývalý bolivijský prezident Evo Morales v úterý přiletěl do Mexika, které mu udělilo azyl. Na letišti, kam ho s mezipřistáním v Paraguayi dopravil stroj mexického letectva, ho přivítal tamní ministr zahraničí Marcelo Ebrard. Morales odstoupil v neděli po téměř 14 letech v čele Bolívie pod tlakem masových demonstrací a v reakci na výzvu armády. Dění ve své zemi dnes označil za puč.

Po výstupu z letadla Morales prohlásil, že Mexiko mu zachránilo život a že bude pokračovat v politice, dokud bude žít, napsala agentura Reuters.

Ebrard řekl, že jeho země nabídla Moralesovi azyl z humanitárních důvodů a že jeho život byl v Bolívii v ohrožení. Také mexická vláda podle šéfa diplomacie Moralesovu demisi považuje za následek vojenského puče.

Bývalý bolivijský prezident Evo Morales dorazil do Meika. (12.11.2019)Bývalý bolivijský prezident Evo Morales dorazil do Meika. (12.11.2019) | Reuters

Hlavní město La Paz ochromily násilné střety Moralesových příznivců a odpůrců, které si vyžádaly několik mrtvých a na 400 zraněných. Nepokoje vypukly kvůli výsledkům prezidentských voleb, v nichž podle volebního soudu zvítězil už v prvním kole Morales; opozice i Organizace amerických států (OAS) volby označily za zmanipulované.

Do La Pazu dorazily v pondělí tisíce Moralesových příznivců. Na záběrech ze sociálních sítí je slyšet, jak pochodují ulicemi a křičí "Ano, teď, občanskou válku!"

Barikády a evakuace politiků

Policie už v pondělí evakuovala z centra politiky včetně Jeanine Áňezové, která jako druhá místopředsedkyně Senátu formálně převzala vedení státu po demisích ostatních vysokých ústavních činitelů.

Na řadě míst vyrostly barikády střežené ozbrojenci z řad odpůrců exprezidenta, v některých čtvrtí staví barikády lidé u svých domů, aby je ochránili před rabováním. Zavřeny jsou tam též obchody.

Bolivijský prezident Evro Morales rezignoval a uprchl do mexického azyluBolivijský prezident Evro Morales rezignoval a uprchl do mexického azylu | Reuters

„Odjíždím do Mexika s vděčností za otevřenost těchto bratří, kteří nám poskytli azyl pro záchranu našeho života. Bolí mě, že zemi opouštím z politických důvodů, ale vždy mi na ní bude záležet. Brzy se vrátím s větší silou a energií,“ napsal Morales na twitteru. Do Mexika se vydal z letiště v bolivijském městě Chimore, které je baštou jeho spojenců.

Policie bolivijského La Pazu v pondělí vyzvala armádu k posílení bezpečnosti v zemi, protože policejní síly k nastolení pořádku už nestačí. Podle zprávy televizní stanice Unitel armádní velení oznámilo, že proti „skupinám vandalů“ nasadí spolu s policisty své jednotky.

Velitel bolivijské armády generál Williams Kaliman oznámil, že vojáci se spolu s policisty pokusí vyhnout krveprolití. Vyzval občany, aby pomohli nastolit pořádek.

Protesty proti Moralesov v BolíviiProtesty proti Moralesov v Bolívii | Reuters

Podle agentury Reuters pochodují na hlavní město tisíce Moralesových příznivců a v ulicích La Pazu je očekávají barikády střežené ozbrojenci z řad odpůrců exprezidenta. Sám Morales podle mexického ministra zahraničí Marcela Ebrarda požádal v pondělí Mexiko o azyl, který mu byl udělen.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Templ ( 13. listopadu 2019 06:03 )

V tom nemá pracky CIA ani náhodou🤮🤮

pooresh ( 12. listopadu 2019 12:33 )

Uz sem se lek´,ze Zeman dostal azyl v Mexiku....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud