Královna se vzdala pravých kožešin. Její stráž čapky z medvědů odložit nechce

Autor: ČTK, tsv - 
8. listopadu 2019
09:23

Britská armáda se na rozdíl od královny Alžběty II. kožešin vzdát nehodlá. Stráž Buckinghamského paláce bude nadále nosit vysoké černé čepice z medvědí kožešiny, informovala agentura DPA. Poradkyně a garderobiérka britské panovnice v nedávno zveřejněné knize napsala, že Alžběta II. oblečení a doplňky z pravé kožešiny nosit přestala a používá již jen nepravé kožešiny.

„Neplánujeme medvědí kožešiny používané na ceremoniální pokrývky hlavy něčím nahrazovat,“ uvedlo britské ministerstvo obrany. Dotaz agentura DPA ministerstvu položila v reakci na výzvu mezinárodní organizace PETA. „Zdvořile královnu prosíme, aby nařídila, aby medvědí kožešinu na čepicích její stráže nahradili kožešinou umělou,“ vyzvala organizace, která bojuje za práva zvířat.

Vojenské čepice vysoké 45 centimetrů, jejichž nositelé se objevují na suvenýrech i na fotografiích návštěvníků Londýna, se vyrábí z kožešin amerických medvědů baribalů. „V případě potřeby se medvědí kožešiny kupují na aukcích v Kanadě, proto se jejich cena může lišit,“ odpovědělo britské ministerstvo na dotaz ohledně nákladů.

Baribalové, kteří jsou známi také jako medvědi černí, se v Kanadě střílejí v rámci zvláštního programu, jehož cílem je udržet jejich populaci pod kontrolou, uvedla DPA.

Británie byla podle Sky News první zemí na světě, která z etických důvodů zakázala kožešinové farmy. Kožešiny se ale do země stále mohou dovážet z ciziny.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 8. listopadu 2019 09:49 )

KRALOVNA SE VZDALA pravych kozesin ... nooooo to zachrani SVET . . . NOOO ALE NAHRADA je z P L A S T U ........

takze otvirame zase TEMA EKOLOGIE ..... Nepřestávají ale například používat jehnětinu či teletinu,“ dodává návrhářka Ivana Mentlová, která je na české módní scéně etablovaná coby specialistka na módu z kůží a kožešin. Podle ní a dalších zastánců pravých kožešin je sporný i ekologický efekt. Umělá kožešina si sice nežádá život zvířete, ale je vyrobena z plastu, na rozdíl od té pravé se v přírodě nerozloží a při její výrobě vzniká celá řada odpadu, který míří do řek a oceánů. „V době, kdy řešíme plastová brčka, to moc nechápu,“ podivuje se Mentlová. Ta sama používá materiály z certifikovaných a ověřených chovů. ....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud