Írán zasáhlo silné zemětřesení. Záchranáři sčítají oběti, desítky domů šly k zemi

Aktualizováno -
8. listopadu 2019
11:26
Autor: ČTK - 
8. listopadu 2019
06:39

Nejméně šest mrtvých a přes 300 zraněných si vyžádalo zemětřesení, které v noci na dnešek zasáhlo severozápad Íránu. Oznámila to íránská agentura IRNA. Podle agentury AFP je už bilance mrtvých a zraněných konečná a z původně 345 lidí hospitalizovaných kvůli zranění jich v nemocnici zůstalo 17. Materiální škody nejsou velké, ale po hlavním otřesu následovalo až 60 menších, což mezi lidmi vyvolalo značnou paniku.

Zemětřesení podle upřesněné informace americké geologické služby USGS dosáhlo síly 5,8 stupně. Otřesy podle seizmologů z teheránské univerzity vycházely z hloubi osmi kilometrů, epicentrum se nacházelo přibližně 120 kilometrů od města Tabríz, správního střediska provincie Východní Ázerbájdžán. Země se třásla nejprve kolem 02:30 místního času, kdy střední Evropa měla půlnoc, pak následovaly čtyři další otřesy.

Íránská záchranná služba na místo vyslala své týmy i vrtulníky, personál nemocnic má pohotovost. „Bohužel přišlo o život šest lidí, 345 jich bylo zraněno,“ sdělil státní televizi šéf záchranné služby Pír Hosejn Kolívand.

Otřesy byly patrné v několika městech, podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) je pocítilo až 20 milionů lidí.

Zničeno bylo asi 40 domů a poškozeno 400 dalších. Místní televize uvedla, že příčinou většiny zranění byla panika, v níž lidé vybíhali z domů. Pod troskami zbořených stájí zahnulo přes 200 kusů dobytka.

Ráno se podařilo obnovit dodávky plynu a dopoledne záchranáři rozváželi do 78 vesnic balíčky s jídlem a léky, deky a ohřívače. Ve vesnici Varnakeš bylo zřízeno provizorní ubytování.

Írán se nachází nad několika liniemi seizmických zlomů, zemětřesení jsou tam proto častá.

Loni v listopadu zasáhlo západní Írán zemětřesení o síle 6,3 stupně. V důsledku katastrofy bylo zraněno více než 700 lidí. Předloni v listopadu zasáhlo západní Írán zemětřesení o síle 7,3 stupně. V důsledku katastrofy přišlo o život více než 600 lidí a 9000 dalších bylo zraněno. Nejhorší zemětřesení v tomto tisíciletí postihlo Írán v roce 2003, kdy na jihu zahynulo nejméně 26.000 lidí. Srovnáno se zemí tehdy bylo historické město Bám.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud