Turecko zasáhlo silné zemětřesení. Záchranáři sčítají zraněné, zřítilo se několik domů

Autor: Darina Jíchová - 
8. 8. 2019
16:00

Tureckem dnes otřáslo silné zemětřesení, podle seismologů dosahovalo síly 6 stupňů  Richterovy škály. Zasáhlo západní oblast s epicentrem u města Bozkurt v provincii Denizli, kde způsobilo značné škody a poničilo budovy. Podle úřadů bylo zraněno několik lidí, uvedla stanice US News. Otřesy byly cítit i na Turecké riviéře, která je oblíbeným dovolenkovým rájem Čechů.

Seismologická a geologická stanice v Istanbulu zaznamenala otřesy kolem půl třetí odpoledne tamního času, podle odborníků bylo zemětřesení dost silné, na Richterově škále mělo 5,7 až 6 stupňů. Starostka Bozkurtu Birsen Celiková oznámila, že živel zcela zničil dva obytné domy, jejichž obyvatelé unikli s lehkými zraněními.

Poničené domy a zřícený minaret

Další budovy byly značně poničené, o jejich stabilitě budou muset rozhodnout statici. Zemětřesení ve městě způsobilo paniku, vyděšení lidé pobíhali po ulicích. Starostka vyzvala občany Bozkurtu, aby se nevraceli do poškozených domů.

Otřesy pocítili také lidé v nedalekém městě Tutluca, nikdo však nebyl zraněn, potvrdil starosta Hudai Karasahin. V blízké vesnici Agdan zemětřesení způsobilo kolaps minaretu místní mešity. V Turecku jsou zemětřesení celkem častá, v roce 1999 otřáslo zemí zemětřesení o síle 7,4 stupně. Přírodní katastrofa si tehdy vyžádala více než 17 tisíc životů.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Jan Brandis ( 9. srpna 2019 09:04 )

A co jako? Mám slavit střelbou do vzduchu?

babickavenus ( 9. srpna 2019 00:23 )

Tak to je hodně přesné a ani netušíš, jak moc. Tak uvidíme, zda-li budeš, stejný brutál, jako některé Tvé komentáře.

starypes ( 8. srpna 2019 22:34 )

Paní Darino Jíchová, tuto zprávu jsem na žádném dalším webu nezaznamenal. Zajímalo by mě, odkud jste jí převzala. Moje rodina totiž dnes odletěla do Turecka na dovolenou a v 15 hod. přistáli v Antályi. Nic takového jsem od nich neslyšel, když jsme spolu telefonicky asi hodinu po přistání hovořili.

tomik007 ( 8. srpna 2019 16:26 )

Turecke hospodarstvi - rizene jako firma

oxygene.p ( 8. srpna 2019 16:23 )

Boží mlýny melou pomalu...

Zobrazit celou diskusi
Další videa