Amazonie ztratila svého ochránce. „Vlka“ zastřelili v Brazílii nelegální těžaři

Autor: ČTK, kal - 
6. listopadu 2019
13:55

Ilegální těžaři v pátek při plánovaném útoku v Brazílii zastřelili domorodého ochránce pralesa a dalšího člověka zranili. Při následné přestřelce s policií zemřel také jeden z útočníků. Podle zpravodajského serveru BBC vražda vzbuzuje obavy z rostoucího násilí proti obráncům brazilských lesů.

Organizace zastupující domorodé obyvatelstvo prohlásila, že za stoupající agresi může rétorika brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který dlouhodobě podporuje rozvoj ekonomických aktivit v domorodých oblastech.

Ochránce Paula Paulina Guajajaru, kterému kamarádi přezdívali Lobo (Vlk), přepadli a zastřelili ránou do hlavy, když lovil v rezervaci Arariboia ve státě Maranhão na severovýchodě Brazílie. Paul Paulino byl členem skupiny zvané Strážci lesa, která bojuje proti těžbě v oblasti.

Podle neziskové organizace Survival International, jež prosazuje práva odloučených komunit, již byli v minulosti zavražděni nejméně tři další ochránci včetně mnoha jejich rodinných příslušníků.

Video Video z přeletu nad hořícím pralesem - Greenpeace

Prezident čelí kritice, že území Strážců lesa nechrání

Prezident Bolsonaro si již v minulosti vysloužil silnou kritiku za to, že nedokázal dostatečně ochránit území Strážců lesa na východě Amazonie. Často také vyjadřoval podporu farmářům a těžařům činným v tomto regionu. Kritizoval rovněž práci environmentálních aktivistů a snížil rozpočet brazilskému úřadu na ochranu životního prostředí.

„Bolsonaro má na svých rukou krev domorodců,“ uvedla ve vyjádření organizace APIB, která zastupuje mnoho z 900 000 brazilských domorodých obyvatel. „Stupňování násilí v domorodých teritoriích je přímým důsledkem jeho nenávistných projevů a kroků namířeným proti našim lidem,“ uvedla APIB.

„Někdy mám strach, ale musíme pozvednout hlavy“

Guajajaraové jsou jednou z největších domorodých skupin v Brazílii, čítají asi 20 000 členů. Spolek Strážci lesa založili v roce 2012 za účelem ochrany teritoria Arariboia.

„Někdy mám strach, ale musíme pozvednout hlavy a jednat. Jsme tu a bojujeme,“ řekl Paul Paulino letos agentuře Reuters. „Všude se ničí tolik přírody, dobré stromy se dřevem tvrdým jako ocel se kácí a odváží pryč. Musíme náš způsob života zachovat pro budoucnost našich dětí,“ dodal.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

ivuska1 ( 8. listopadu 2019 13:54 )

Tezari jsou gauneri ,kteri nici nasi planetu a zabijeji lidi pro jejich zisky! A vlady sveta nic nedlaji a jeste je podporuji. SVINSTVO !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud