Líbající Brežněv i slavící Zeman. Velká show k výročí 30 let od pádu berlínské zdi začala

Autor: ČTK - 
4. listopadu 2019
20:40

V německé metropoli dnes vpodvečer začaly týdenní oslavy 30. výročí pádu berlínské zdi. Uskuteční se během nich více než 200 různých akcí, včetně trojrozměrných projekcí, hudebních vystoupení nebo debat. Vrcholem oslav bude dvouhodinová multimediální show u Braniborské brány plánovaná na 9. listopadu, na které se mezi hosty objeví i český prezident Miloš Zeman.

„Přeji vám, abyste se mohli vcítit do té mimořádné atmosféry a nálady dní před 30 lety. Je to velké štěstí, že zde můžeme slavit společně a bez zdi jako jeden národ,“ řekl na zahájení připomínkového týdne na Alexandrově náměstí v centru Berlína primátor Michael Müller.

Po jeho slovech už stovky lidí, kteří si událost nenechali ujít, mohly sledovat velkorozměrnou projekci na okolní budovy, která rekapitulovala zlomové události podzimu roku 1989. Ukazovala mimo jiné takzvané pondělní demonstrace v Lipsku, které režim komunistické Německé demokratické republiky (NDR) nalomily, protest z Alexandrova náměstí, kterého se přesně před 30 lety zúčastnilo na 500.000 lidí, i pád berlínské zdi, který přišel jen pět dní poté.

Projekci přihlížela i řada bývalých východních Němců, kteří tehdejší události zažili na vlastní kůži. „Byla to vzrušující doba. Něčím takovým projde sotva která generace,“ řekl ČTK berlínský důchodce Rainer Klaunick, který 4. listopadu 1989 na Alexandrově náměstí také protestoval za svobodu a demokracii.

„Při všech potížích, které potom přišly, bych šel na ulici znovu. Nechci, aby se čas vrátil zpět. Někdy se objevuje nostalgie a lidé říkají: 'No, tak hrozné to zase nebylo'. Ne, byla to diktatura. A ta diktatura měla svoje oči a uši, které se dostávaly až do ložnic běžných lidí,“ zdůraznil také v narážce na téměř všudypřítomnou tajnou policii Stasi.

Proběhnou oslavy ve formě instalace, koncertu i světelné show

Také u její bývalé centrály a na dalších pěti místech Berlína mohou lidé do 10. listopadu zhlédnout velkoformátovou projekci k přelomovému období. Týdenní oslavy se ale neomezují na takové akce. Jejich součástí je třeba také instalace umělce Patricka Shearna tvořená 120.000 stuhami, na nichž jsou zaznamenána přání 30.000 Němců. Všechna se vznášejí nad ulicí vedoucí od Braniborské brány směrem do bývalého západního Berlína.

Právě u Braniborské brány se 9. listopadu v 18:00 uskuteční i hlavní připomínková akce. Během dvou hodin desetitisícům návštěvníků, s nimiž se počítá, nabídne vystoupení punkové kapely z NDR i klasických hudebníků pod taktovkou světoznámého dirigenta Daniela Barenboima. Chybět nebude ani herecké vystoupení, světelná show, rozhovor s tehdejšími bojovníky za lidská práva či proslov prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenekksevratil ( 5. listopadu 2019 07:04 )

V Bruselu se líže úplně něco jiného, hňupe.

mascula ( 5. listopadu 2019 07:04 )

vždyť píše, že Forejtovi by se to líbilo

pupi ( 5. listopadu 2019 06:58 )

A teď nějaký článek a fotky jak se olizujou v Bruselu ! Toto byl jenom takový čajíček !

starypes ( 5. listopadu 2019 06:07 )

Takového francouzáka jako uměl Brežněv vyučují dnes v USA na všech Středních školách.

bostonskyvitr ( 5. listopadu 2019 00:46 )

A což teprve Ovar,ten by si mlaskal.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud