Silné bouřky sužují dovolenkové ráje: Odkloněná letadla a první oběť

Autor: ČTK - 
23. října 2019
15:27

Východní Španělsko a jižní Francii ve středu postihly silné bouřky doprovázené vydatným deštěm. Na mnoha místech způsobily lokální záplavy, informovaly agentury AFP a DPA. V Katalánsku si bouře vyžádala jednoho mrtvého, další dva lidé se pohřešují. Ve čtvrtek se bouřky přesunou nad jihovýchodní cíp Francie a na sever Itálie.

Sedmdesátiletého muže, který se od úterý pohřešoval, našla ve středu ráno katalánská policie na pláži ve městě Caldes d'Estrac severně od Barcelony. Muž zřejmě utonul. V obci Vilaverd v provincii Tarragona se pohřešuje matka se synem. Jejich dům vyplavila řeka, která vystoupila z břehů. Po celém Katalánsku musely úřady uzavřít desítky vodou zaplavených silnic. Bez elektřiny se ocitlo 25 000 domácností.

Také na středomořských ostrovech Mallorca a Ibiza způsobil vydatný déšť záplavy. Omezena byla i letecká doprava. Letadla musela kvůli špatnému počasí místo Baleárských ostrovů přistávat v Barceloně či Valencii. Bouře se silným deštěm předpovídají meteorologové ve východní části Španělska také na čtvrtek.

Mraky putují směrem k Itálii

S deštěm se ve středu potýká i jižní Francie. Výstrahu meteorologové vydali pro departementy Bouches-du-Rhône s hlavním městem Marseille, Var s metropolí Toulonem a Vaucluse s centrem v Avignonu. Už od úterý platí druhý nejvyšší stupeň výstrahy také v šesti západnějších departementech i v Andoře.

Ve čtvrtek by se měly bouře přesunout do jihovýchodního cípu Francie a na sever Itálie. Výstrahu meteorologové vydali především pro regiony Piemont a Lombardie, pro ostrov Sardinii a část Toskánska. Už na počátku týdne na severu Itálie v souvislosti s vydatnými dešti zahynuli dva lidé.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud