Erdogan jednal s Putinem, Kurdové dostali na odchod z hranic Sýrie dalších 150 hodin

Autor: ČTK, tva - 
22. října 2019
20:25

Kurdské milice v Sýrii dostaly na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem dalších 150 hodin, jejich odpočet začíná ve středu 23. října. Splnění ujednání poté budou kontrolovat společné hlídky tureckých a ruských vojáků, jak prohlásil podle agentury TASS turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na společné tiskové konferenci s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Prezidenti spolu jednali v černomořském letovisku Soči.

„Během 150 hodin (kurdské jednotky) opustí třicetikilometrovou zónu. Odpočítávání této lhůty začne zítra v 12:00 místního času. Po uplynutí poskytnutých 150 hodin (zhruba šest dnů) začne rusko-turecké hlídkování západně a východně od místa operace Pramen míru,“ prohlásil Erdogan podle agentury TASS. Společné hlídky se mají pohybovat do hloubky deseti kilometrů syrského území od tureckých hranic.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že turecká vojenská operace v Sýrii prozatím nepokračuje a že další vývoj situace závisí na stažení kurdských sil.

Tomuto stažení Kurdů mají napomoci i ruští vojenští policisté a syrští vojáci, kteří 23. října po poledni místního času (11:00 SELČ) vstoupí do oblasti turecké operace v Sýrii. Lavrov uvedl také, že Rusko a Turecko budou společně monitorovat situaci, aby zajistili plnění úmluvy ze Soči.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podle TASS poznamenal, že k hlídkování na severu Sýrie budou zapotřebí další posily a technika.

Syrský vůdce Bašár Asad mezi svými vojáky u hranic s Tureckem (22. 10. 2019)Syrský vůdce Bašár Asad mezi svými vojáky u hranic s Tureckem (22. 10. 2019) | Reuters

„Nezbytnost zachovat územní celistvost Sýrie“

Sám Putin zdůraznil, že jednání s tureckým prezidentem umožnila dosáhnout řešení, které bude mít osudový význam pro budoucnost Sýrie. Země má být zbavena „nezákonné cizí vojenské přítomnosti“ a Rusko a Turecko se podle Putina shodují v názoru na nezbytnosti zachovat územní celistvost Sýrie. Práva a zájmy Kurdů mají být naplněna v dialogu s Damaškem.

„Je důležité nepřipustit, aby operací tureckých sil nevyužili členové teroristických organizací, včetně Islámského státu, jejichž bojovníci jsou v zajetí u kurdských jednotek a pokoušejí se utéci na svobodu,“ zdůraznil ruský prezident Putin.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

_zacotomame ( 22. října 2019 23:45 )

A já jsem někde napsal, že ho vlastní? Ty vlastníš nějaké území v České republice? Jak bys nazval to, kdyby tě někdo odsud vyháněl? Cigáni vlastní nějaké území? To mně pouč.

Damir55 ( 22. října 2019 23:26 )

Důležitá zpráva

Antonn Blha ( 22. října 2019 22:29 )

Zacotomane od kdy Kurdové vlastní nějaké Syrske území, to mne prosím poučte🤔🙄🙄

_zacotomame ( 22. října 2019 21:43 )

Rusové a Turci dohlížejí, aby v Sýrii nepůsobily cizí mocnosti Američani se stáhli a Kurdy ženou z jejich území Rusové a Turci. K popukání. A to vše pod dohledem Asada.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud