Trump: Konec obchodní války USA a Číny je blízko. Prezident zmínil podstatný pokrok

Autor: ČTK, kal - 
11. října 2019
23:20

Spojené státy a Čína učinily podstatný pokrok v jednání o obchodní dohodě. Dokončily první fázi dohody, která pokrývá nákup zemědělských produktů, měnovou problematiku a některé aspekty ochrany duševního vlastnictví. USA proto pozastaví navýšení cel na čínský dovoz, které mělo vstoupit v platnost příští týden v úterý, oznámil americký prezident Donald Trump.

Předběžná, částečná dohoda je zatím největším krokem k vyřešení více než rok trvající obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Válka rozbouřila finanční trhy a zpomalila globální ekonomický růst.

Trump novinářům řekl, že obě strany jsou blízko konce obchodní války, i když je potřeba ještě dále jednat, a dnešní dohodu označil za první fázi širší dohody. Naznačil, že novou dohodu by mohl podepsat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na listopadovém summitu v Chile.

Clo na čínské zboží Američané zatím nenavýší

USA díky pokroku v jednání pozastaví plánované navýšení cla na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu do USA činí 250 miliard dolarů (5,9 bilionu Kč), které mělo vstoupit v platnost 15. října. O clech, která mají začít platit v prosinci, zatím Trump nerozhodl, uvedly agentury AP a Reuters.

Čína mimo jiné slíbila, že nakoupí americké zemědělské produkty za 40 až 50 miliard dolarů. Předběžná dohoda však neřeší některé nejožehavější sporné body, včetně obvinění Číny z krádeže duševního vlastnictví a nuceného transferu technologií.

Spojené státy a Čína spolu vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují cla, od loňského jara. Washington se pomocí cel snaží přimět Peking ke změně obchodních praktik a ke snížení čínského přebytku v obchodování s USA. Obchodní válka má negativní dopad na světovou ekonomiku a na finančních trzích vyvolává obavy z globální hospodářské recese.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

satanas ( 12. října 2019 12:08 )

Slunecko vychazi na Vychode,,zapada na Zachode, jak trefne rikaji Polaci..

anonym01 ( 12. října 2019 08:47 )

UZEMI TAJ WANU MUZE BYT CINSKE, ALE MYSLENI A SRDCE SAMOTNYCH PROZAPADNE ORIENTOVANYCH LIDI SI NIKDO Z TY PODELANY CINY NEKOUPI. STEJNE JAKO U NAS BUDE MIT BABIS PROBLEMY POKUD BUDE SPOLUPRACOVAT S RUDYMI. VZDY BUDE TIM ESTEBAKEM CO LZE!

anonym01 ( 12. října 2019 08:44 )

A JAK BY HO PROSIM TE CHTELA VYMAHAT? JAKO RAKETAK? TRUMP JE TRAPNEJ. DUSEVNI VLASTNICTVI SE KRADE DAL. NAKONEC CESKOCINSKE PRATELSTVI JE TAKY O VYHRUZKACH A ZLODEJINACH. NAVSTIVIL VEDEC CESKOU FIRMU A ODNESL SI V KAPSE JAKYSI PRASEK. JEDNALO SE O KRADEZ NANOTECHNOLOGIE. JENZE U NAS SE TO NESMI RIKAT NAHLAS KVULI BANKERUM KELLNER A JEHO PARTNER MILOS ZEMAN . KOMUNISTE TU PRASARNU JISTI, PODNIKATELE MUSI BYT ZTICHA ! http­s://ww­w.fo­rum24­.cz/sef-senatu-kubera-zacal-zrejme-podle-cinanu-chybne-myslet/

panda82 ( 12. října 2019 07:47 )

No jistě, Trump se tváří, že povolil, no jo co kdyby Čína chtěla vymáhat po USA dluh, to by byli v háji, a dovoz zboží není pro ně zanedbatelný, to jen u nás nemohou pochopit

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud