Řežba o brexit pokračuje. „Nejhorší atmosféra, jakou jsem zažil,“ říká šéf poslanců

Autor: ČTK - 
26. září 2019
12:59

Předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow ve čtvrtek vyzval poslance, aby se k sobě přestali chovat jako nepřátelé. Reagoval tak na středeční útočnou a bouřlivou debatu, která se odehrála především mezi premiérem Borisem Johnsonem a opozičními zákonodárci. Výroky ministerského předsedy týkající se zavražděné poslankyně Jo Coxové podle serveru televize Sky News veřejně kritizovala i Johnsonova sestra Rachel, která je označila za nechutné. Johnsonova slova šokovala i manžela zavražděné poslankyně.

Atmosféra v Dolní komoře byla horší než při jakékoli jiné debatě, kterou jsem za 22 let zažil,“ uvedl ve čtvrtek Bercow v parlamentu. Atmosféru v sále označil za „jedovatou“. „Chtěl bych proto jen kolegy poprosit, aby snížili úroveň hluku o pár decibelů a chovali se k sobě jako protivníci a nikoli jako nepřátelé,“ dodal.

Za svá útočná a pobuřující vyjádření, které přednesl v parlamentu, čelí Johnson obrovské vlně kritiky. Hněv zákonodárců vyvolala mimo jiné jeho slova na adresu labouristické poslankyně a zastánkyně setrvání země v Evropské unii Coxové, která byla zavražděna týden před referendem o britském odchodu z EU v roce 2016. Johnson totiž prohlásil, že nejlepším způsobem, jak uctít její památku, je „dotáhnout brexit do konce“.

V britském parlamentu se ve středu 25.9.2019 odehrála útočná a bouřlivá debata, která se odehrála především mezi premiérem Borisem Johnsonem a opozičními zákonodárci.V britském parlamentu se ve středu 25.9.2019 odehrála útočná a bouřlivá debata, která se odehrála především mezi premiérem Borisem Johnsonem a opozičními zákonodárci. | ČTK

Předseda vlády se dotkl mimo jiné i labouristické poslankyně Pauly Sherriffové. „Neměli bychom se uchylovat k používání útočného, nebezpečného a pobuřujícího jazyka k označení zákona, který se nám nelíbí,“ uvedla Sherriffová. Ukázala zároveň na pamětní desku zavražděné Coxové a řekla, že i mnoho nynějších poslanců čelí každý den výhrůžkám smrtí. „A v nich jsou citována jeho (Johnsonova) slova jako ‚zákon o kapitulaci‘, ‚zrada‘, ‚zrádce‘, a z toho je mi zle. Musíme mírnit jazyk a první příkladem by měl jít premiér,“ dodala Sherriffová. „Musím říct, že jsem v životě neslyšel takový nesmysl,“ reagoval na její slova předseda vlády.

„Vytváří atmosféru, ve které jsou útoky pravděpodobnější“

Manžel zavražděné poslankyně Brendan Cox uvedl, že ho šokovala vyhrocená vyjádření na obou stranách. Všichni by si podle něj měli uvědomit, jaký dopad jejich slova mají. Tak velká polarizace společnosti je podle něj pro Británii nebezpečná. „Vytváří totiž atmosféru, ve které jsou násilí a útoky mnohem pravděpodobnější,“ řekl Brendan Cox televizi BBC.

Johnsonova sestra Rachel, která podporuje setrvání země v EU, v rozhovoru se Sky News uvedla, že výrazy jako „kapitulace“, „rozdrtit sabotéry“ a podobně se nejprve začaly objevovat v bulvárních médiích. To, že takový slovník používá premiér, je podle ní zavrženíhodné. Johnsonovy výroky týkající se Coxové byly nechutné, dodala jeho sestra, která se živí jako novinářka, moderátorka a spisovatelka. V minulosti byla členkou Konzervativní strany, v roce 2017 ale přešla k prounijním liberálním demokratům a později k nové straně Change UK (Změna pro Spojené království), za kterou kandidovala do Evropského parlamentu.

Churchillův vnuk byl tónem debaty zděšen

Premiér Johnson předstoupil ve středu před poslance poté, co nejvyšší soud označil za nezákonné a od počátku neplatné rozhodnutí vlády přerušit na pět týdnů jednání dolní komory britského parlamentu. Místo omluvy či přiznání porážky před soudem naopak zaútočil na své odpůrce, že chtějí, pokud jde o brexit, zmařit vůli lidu.

Ještě donedávna konzervativní a nyní nezávislý poslanec Nicholas Soames, který je vnukem premiéra z doby druhé světové války Winstona Churchilla, byl „tónem debaty zděšen“. Atmosféru v sále označil za nejhorší za 37 let, kdy je v parlamentu.

Už v září Johnson přišel o hlasovací většinu a dvakrát se neúspěšně pokusil Dolní sněmovnu rozpustit. Parlament naopak prosadil zákon, který ukládá vládě v případě bezprostřední hrozby brexitu bez dohody dojednat s EU další odklad odchodu. Johnson ale již několik měsíců vyhlašuje, že Británie v aktuálním termínu brexitu, tedy 31. října, z unie vystoupí ať už s dohodou, nebo bez ní.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Schlafenberg ( 26. září 2019 13:11 )

Ilumináti a sionisté nedovolí Brexit za žádnou cenu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud