Fatální omyl armády: Místo na džihádisty zaútočila na unavené rolníky, 30 mrtvých

Autor: ČTK - 
19. září 2019
10:52

Nejméně 30 civilistů zahynulo a 40 dalších utrpělo zranění při útoku bezpilotního letounu, který na východě Afghánistánu provedly afghánské bezpečnostní síly s podporou americké armády. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tři afghánské vládní představitele. Terčem náletu byla podle nich skrýš členů teroristické organizace Islámský stát (IS), omylem byli ale zasaženi místní rolníci.

Letecký útok se uskutečnil ve středu večer ve východní provincii Nangarhár a o život při něm přišlo 30 rolníků na poli, uvedl představitel nangarhárské provinční rady Sohráb Kadarí.

Afghánské ministerstvo obrany útok na bojovníky Islámského státu v oblasti potvrdilo, odmítlo ale pro tuto chvíli upřesnit údaje o obětech. Americká armáda se k incidentu zatím nevyjádřila.

Kmenový vůdce Málik Rahát Gul uvedl, že letoun udeřil ve chvíli, kdy se unavení rolníci shromáždili po celodenní práci na poli u svého stanu. „Zapálili oheň a posadili se k němu. Krátce poté je zasáhl útok bezpilotního letounu,“ řekl Gul.

Provincie Nangarhár, která přiléhá k pákistánským hranicím, je považována za hlavní základnu bojovníků Islámského státu, kteří v posledních letech provedli v nangarhárské metropoli Dželálábádu řadu sebevražedných atentátů na vládní úřady, školy či nevládní organizace. V provincii působí i hnutí Tálibán, které dlouhodobě vede boj proti vládě v Kábulu podporované Západem.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Jan Brandis ( 20. září 2019 03:11 )

Amíci jsou mistři v palbě do vlastních. Zažil jsem to při společném cvičení. Přiblbla. Opava 2002

peyotl ( 19. září 2019 13:05 )

Američanům zřejmě 11. září nestačilo

silen ( 19. září 2019 12:13 )

...zajímavé na tom je, že k těmto tématům se tady vyjadřují většinou jen komunističtí blbínci...

santikxauz ( 19. září 2019 11:46 )

Jak jinak,než omylem,není to poprvé,proto je tam afgánci ty válečné štváče nenávidí.

agfor ( 19. září 2019 11:46 )

Důležité je, že dron shodil co měl. Kam ? To je přece jedno. Americká sebranka potřebuje dolárky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud