Američané si připomněli 18 let od útoku na Dvojčata. Vzpomínali i pozůstalí obětí

Autor: ČTK, tva - 
11. 9. 2019
18:38

Spojené státy si ve středu připomněly oběti teroristických útoků z 11. září 2001. Prezident Donald Trump uctil mrtvé minutou ticha v Pentagonu, který byl jedním z cílů teroristů. V New Yorku, kde útočníci s letadly narazili do dvojice mrakodrapů Světového obchodního centra (WTC), četli pozůstalí jména obětí, mezi kterými byli i Češi.

Trump s manželkou Melanií si minutou ticha připomněli památku obětí teroristů nejdříve v Bílém domě, poté prezident zamířil do Pentagonu. Do budovy ministerstva obrany narazilo jedno z unesených letadel, na jehož palubě bylo 64 lidí včetně pěti atentátníků. Dalších 125 lidí zahynulo v troskách budovy.

Pieta v Pentagonu každý rok tradičně začíná minutou ticha v 09:37 místního času (15:37 SELČ), což je moment, kdy unesené letadlo narazilo do sídla ministerstva obrany. Letos ale podle AP vzpomínková akce začala s desetiminutovým zpožděním. Trump přítomným pozůstalým řekl, že jejich milovaní, kteří zde v roce 2001 zahynuli, nebudou nikdy zapomenuti.

Jména obětí četli pozůstalí tři hodiny

V New Yorku do mrakodrapů WTC, kterým se říkalo Dvojčata, narazily dva unesené letouny. Věže se kvůli rozsáhlým škodám a zničujícímu požáru krátce po nárazech zřítily. Zahynulo zde přes 2750 lidí včetně Čecha Lukáše Rambouska a československé emigrantky Aleny Sešínové, jejichž jména jsou v památníku na místě Dvojčat uvedena.

USA si připomněly památku teroristických útoků z 11. září 2001 (11. 9. 2019).USA si připomněly památku teroristických útoků z 11. září 2001 (11. 9. 2019). | Reuters

Během piety v New Yorku pozůstalí četli jména obětí přes tři hodiny. Mezi čtenáři byly i děti, které uvedly, že nikdy nedostaly možnost své blízké poznat, přesto je vroucně milují. Například Joseph Henry řekl, že jméno dostal po svém strýci Josephu Patricku Henrymu, který byl hasičem. Dodal, že je pro něj čest toto jméno nést a že by si velmi přál strýce poznat.

Další připomínka obětí se konala nedaleko Shanksville v Pensylvánii. Tam se zřítil čtvrtý z unesených letounů, když se pasažéři rozhodli teroristy přemoci. Nikdo z 40 cestujících nepřežil, zahynula i čtveřice únosců. Viceprezident Mike Pence v projevu na místě tragédie ocenil posádku i pasažéry za jejich statečnost a za to, že svým hrdinstvím zabránili dalším mrtvým. Teroristé chtěli s letadlem zaútočit ve Washingtonu, jako o cíli se spekuluje o Bílém domu či o sídle Kongresu USA.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Taurus70 ( 12. září 2019 07:03 )

Anonym01 na to muze byt jen pysny ze s dementnim Bushem nema nic spolecneho ale Vy evidentne ano jeho skoro inteligenci 😂😂😂Zidobolsevicka nemocna mazdro😉

horaIysa ( 12. září 2019 06:51 )

to vypadá na té fotce jako kdyby měli všichni infarkt

anonym01 ( 12. září 2019 06:37 )

rodině Bush nesahaš po kotníky, TY nulo rudá!

blecktajp ( 11. září 2019 23:39 )

Ten článek je nejasný - jací pozůstalí? Jako těch statisíců civilistů, kteří byli zabiti při válkách a invazích vedených USA?

brano34 ( 11. září 2019 19:48 )

Upřímnou soustrast...Tehdy tomu velel George Walker Bush

Zobrazit celou diskusi
Další videa